Duży zbiór starych, głównie przedwojennych Bożonarodzeniowych kartek pocztowych. Przedstawiam tutaj kolekcję prawie 90 kartek wysyłanych na początku XX wieku w Polsce (ale również w Niemczech i Stanach Zjednoczonych). Wówczas tradycja ta była dużo bardziej popularna niż obecnie, nie było smsów, e-maili a nawet ogólnodostępnych telefonów. Pocztówki wielokrotnie były jedyną możliwością złożenia życzeń świątecznym bliskim i znajomym. Oddzielne pocztówki wysyłano na Święta Bożego Narodzenia i oddzielne na Nowy Rok. Główne motywy jakie przedstawiane były na pocztówkach to mikołaje, stajenki, Święta Rodzina, dzieci bawiące się na śniegu, pasterka, wigilia w gronie rodzinnym.
Zgodnie z tradycją pierwszą kartkę z życzeniami z okazji świąt Bożego Narodzenia wysłał w 1842 r. szesnastoletni londyński artysta, William Maw Egley, ale jego pomysł nie został doceniony przez adresata. Według „Kuriera Warszawskiego” z 1881 roku, w Europie, w samym tylko 1879 roku rozesłano 350 milionów kart pocztowych. Dużą część z nich stanowiły pocztówki świąteczne. W Polsce kartki świąteczne pojawiły się pod koniec XIX w.
Zwyczaj wysyłania życzeń świątecznych na specjalnych kartonikach stał się popularny na całym świecie dopiero w latach 20. XX wieku. W Polsce kartki świąteczne pojawiły się pod koniec XIX w., najwcześniej na terenie Galicji.
Obecnie kartki świąteczne znane są we wszystkich krajach, a ich coroczna produkcja liczona jest w miliardach sztuk. Prócz tradycyjnych motywów znaleźć można na nich obrazki zimowe, romantyczne sceny stylizowane na minione czasy, a nawet żartobliwe rysunki ze śmiesznymi podpisami.
W roku 1900 w Warszawie ogłoszono konkurs na nazwę karty pocztowej w języku polskim. Jury, składające się z członków redakcji „Słownika Języka Polskiego”, rozpatrywało pięć propozycji: „liścik”, „listówka”, „otwartka”, „pisanka” i „pocztówka”. Ta ostatnia nazwa została zgłoszona przez Henryka Sienkiewicza.