Sukces! Onet.pl przegrał sprawę sądową i musi przeprosić! Pierwszy taki wyrok w Polsce! - PrawicowyInternet.pl
sobota, 30 maja, 2020

Sukces! Onet.pl przegrał sprawę sądową i musi przeprosić! Pierwszy taki wyrok w Polsce!

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Przez miesiąc na stronie głównej portalu Onet.pl będą opublikowane przeprosiny za użycie zdjęcia Polek prowadzonych na egzekucję w Palmirach do zilustrowania artykułu o romansach Polek z Niemcami i prostytucji w czasie II wojny światowej. Onet ma zapłacić także 50 tys. zadośćuczynienia. 

W piątek, 21 grudnia w Sądzie Okręgowym w Krakowie zakończyła się tocząca się od kwietnia 2016 rozprawa Krystiana Brodackiego przeciwko portalowi Onet.pl. Proces wytoczony z inicjatywy Reduty Dobrego Imienia dotyczył publikacji zdjęcia kobiet prowadzonych na egzekucję jako ilustracji artykułu o romansach Polek z Niemcami. Krystian Brodacki rozpoznał na zdjęciu swoją matkę, ma to zdjęcie też w domowym archiwum. Matka osierociła go gdy miał zaledwie 2 lata.

Onet szybko przeprosił za publikację zdjęcia, zapewniał też, że nie wynikało z celowego działania, a jedynie z pomyłki. Aby uczcić pamięć ofiar, fotoedytor złożył kwiaty na Cmentarzu w Palmirach, a redakcja opublikowała na stronie głównej Onet.pl obszerny materiał na temat tej zbrodni, prezentując go w najbardziej widocznej dla użytkowników części portalu.

– Podjęliśmy wraz p. Krystianem Brodackim dalsze działania prawne, ponieważ w tym wypadku zostało naruszone dobre imię zamordowanych Polek, w obronie których nie miał by kto stanąć, gdyby nie syn jednej z nich. Takie sytuacje nie mogą się powtarzać. W tej sprawie nie jest decydujące czy na tym zdjęciu faktycznie była matka Krystiana Brodackiego, chodzi o sam symbol – mówi Mira Wszelaka, prezes Reduty Dobrego Imienia.

Sąd uznał działania onetu za przejaw zwykłej niedbałości dziennikarskiej. Podkreślił także, że osoby rozstrzeliwane w Palmirach to elita intelektualna Polski, która stawiała opór okupantowi. Taką kobietą była także Maria Brodacka, matka p. Krystiana, która ryzykując własnym życiem, pomagała innym.

Onet ma opublikować przeprosiny w terminie 7 dni na głównej stronie portalu onet.pl, na 1/4 ekranu. Przeprosiny mają być widoczne  przez 1 miesiąc. Onet.pl ma także ponieść koszty sądowe procesu (3 tys. zł) oraz zapłacić 50 tys. zł   odszkodowania panu Krystianowi Brodackemu z przeznaczeniem na cele społeczne.

– Złożymy apelację z prośbą o uzasadnienie i podwyższenie kwoty zadośćuczynienia. Wnioskowaliśmy o 150 tys. zł. Niewątpliwym sukcesem tego procesu jest to, że po raz pierwszy sąd uznał prawo do naruszenia tożsamości narodowej. To otwiera nam nowe możliwości działania przy sprawach, w których naruszane jest dobre imię Polski i Polaków – mówi mec. Monika Brzozowska-Pasieka, reprezentująca p. Brodackiego.

Za: Reduta Dobrego Imienia

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,182FaniLubię
17,886ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy