w ,

Sukces! Onet.pl przegrał sprawę sądową i musi przeprosić! Pierwszy taki wyrok w Polsce!

Przez miesiąc na stronie głównej portalu Onet.pl będą opublikowane przeprosiny za użycie zdjęcia Polek prowadzonych na egzekucję w Palmirach do zilustrowania artykułu o romansach Polek z Niemcami i prostytucji w czasie II wojny światowej. Onet ma zapłacić także 50 tys. zadośćuczynienia. 

W piątek, 21 grudnia w Sądzie Okręgowym w Krakowie zakończyła się tocząca się od kwietnia 2016 rozprawa Krystiana Brodackiego przeciwko portalowi Onet.pl. Proces wytoczony z inicjatywy Reduty Dobrego Imienia dotyczył publikacji zdjęcia kobiet prowadzonych na egzekucję jako ilustracji artykułu o romansach Polek z Niemcami. Krystian Brodacki rozpoznał na zdjęciu swoją matkę, ma to zdjęcie też w domowym archiwum. Matka osierociła go gdy miał zaledwie 2 lata.

Onet szybko przeprosił za publikację zdjęcia, zapewniał też, że nie wynikało z celowego działania, a jedynie z pomyłki. Aby uczcić pamięć ofiar, fotoedytor złożył kwiaty na Cmentarzu w Palmirach, a redakcja opublikowała na stronie głównej Onet.pl obszerny materiał na temat tej zbrodni, prezentując go w najbardziej widocznej dla użytkowników części portalu.

– Podjęliśmy wraz p. Krystianem Brodackim dalsze działania prawne, ponieważ w tym wypadku zostało naruszone dobre imię zamordowanych Polek, w obronie których nie miał by kto stanąć, gdyby nie syn jednej z nich. Takie sytuacje nie mogą się powtarzać. W tej sprawie nie jest decydujące czy na tym zdjęciu faktycznie była matka Krystiana Brodackiego, chodzi o sam symbol – mówi Mira Wszelaka, prezes Reduty Dobrego Imienia.

Sąd uznał działania onetu za przejaw zwykłej niedbałości dziennikarskiej. Podkreślił także, że osoby rozstrzeliwane w Palmirach to elita intelektualna Polski, która stawiała opór okupantowi. Taką kobietą była także Maria Brodacka, matka p. Krystiana, która ryzykując własnym życiem, pomagała innym.

Onet ma opublikować przeprosiny w terminie 7 dni na głównej stronie portalu onet.pl, na 1/4 ekranu. Przeprosiny mają być widoczne  przez 1 miesiąc. Onet.pl ma także ponieść koszty sądowe procesu (3 tys. zł) oraz zapłacić 50 tys. zł   odszkodowania panu Krystianowi Brodackemu z przeznaczeniem na cele społeczne.

– Złożymy apelację z prośbą o uzasadnienie i podwyższenie kwoty zadośćuczynienia. Wnioskowaliśmy o 150 tys. zł. Niewątpliwym sukcesem tego procesu jest to, że po raz pierwszy sąd uznał prawo do naruszenia tożsamości narodowej. To otwiera nam nowe możliwości działania przy sprawach, w których naruszane jest dobre imię Polski i Polaków – mówi mec. Monika Brzozowska-Pasieka, reprezentująca p. Brodackiego.

Za: Reduta Dobrego Imienia

Co myślisz?

3 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Wszedłem na główną stronę onet.pl i nie zobaczyłem tam jakichkolwiek przeprosin (a miały być w wielkości 1/4 ekranu). Jak ktoś zobaczy na stronie onetu te przeprosiny to niech da znać w komentarzach. Nie chciałbym przegapić. Muszę mieć screenshota z tego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Katownia NKWD na Rakowieckiej! Ten film trzeba zobaczyć, wiceminister sprawiedliwości Michał Woś oprowadza po miejscu kaźni polskich bohaterów

Polski cukier płynie w świat! Czyli dlaczego warto mieć własne cukrownie i własne porty