Szwecja. Szwedzki sąd uznał wyższość prawa szariatu nad prawem szwedzkim.

4
4741

Prawo szariatu ma zostać zastosowane wobec par, które wstąpiły w związek małżeński w Iranie, a następnie osiadły w Szwecji i po jakimś czasie postanowiły się rozwieść. Sąd Najwyższy ma rozpatrzeć sprawę dotyczącą tego, czy w Szwecji mogą być stosowane irańskie przepisy.

W dwóch przypadkach mężowie mogą być zobowiązani do wypłaty dużych pieniędzy swoim byłym żonom w celu pokrycia „mahru” — majątku, który zgodnie z umową irańscy mężowie ofiarowują swoim żonom w momencie zawarcia małżeństwa.

Jak wyjaśnia Ida Damgaard, sekretarz sądowy w Sądzie Najwyższym Szwecji, w wywiadzie dla szwedzkiej gazety Fria Tider, chodzi o pary, które wstąpiły w związek małżeński w Iranie, a następnie osiadły w Szwecji i po jakimś czasie postanowiły się rozwieść.

Koran nakazuje mężczyźnie wydzielić kobiecie, z którą się żeni określoną sumę pieniędzy. Zgodnie z irańskim ustawodawstwem, wypłata mahru jest obowiązkowa.

Jedna sprawa dotyczy pary, która zawarła związek małżeński w Iranie w 2006 roku, a następnie osiadła w Szwecji.
Sąd okręgowy postanowił, że orzeczenie w danej sprawie powinno zostać wydane zgodnie ze szwedzkim ustawodawstwem, co pozbawiłoby kobietę prawa do należnych jej, w myśl irańskiego prawa, pieniędzy. Sąd apelacyjny postanowił jednak inaczej. W marcu 2015 roku wydał orzeczenie następującej treści:

„Sąd apelacyjny postanawia, że w sprawie dotyczącej mahru powinno zostać zastosowane irańskie prawo, czym uchyla przejściowe postanowienie sądu okręgowego” — głosi wyrok sądu cytowany na portalu internetowym Fria Tider.

islam

Druga sprawa dotyczy innej irańskiej pary. Kobieta twierdzi, że zostanie ograniczona w prawach, jeśli nie otrzyma obiecanych jej pieniędzy w wysokości ok. 1,5 mln koron.

Teraz Sąd Najwyższy Szwecji ma rozpatrzyć problem, jakie ustawodawstwo — szwedzkie czy irańskie — powinno zostać zastosowane w podobnych przypadkach. Jaki będzie werdykt sądu — trudno przewidzieć. Jeśli jednak będzie on z korzyścią dla irańskiego prawa, pojawia się inny, nie mniej ważny, problem — jak daleko, po ustanowieniu takiego precedensu, może zajść praktyka stosowania cudzych przepisów na terytorium Szwecji? [Jak daleko? Do końca, panowie, do końca! – admin]

Źródło: http://pl.sputniknews.com

Komentarze:

komentarzy

4 COMMENTS

  1. […] Dla imigrantów przybywających do Europy z państw islamskich nie liczy się prawo państw, które ich przyjmują, jasno podkreślają, że żyją według prawa szariatu. W dzielnicach kontrolowanych przez imigrantów tzw. strefach „no-go” prawo stanowią muzułmańscy duchowni. W Wielkiej Brytanii czy w Szwecji dochodzi np. do morderstw za odstępstwo od islamu albo za zdradę małżeńską. ZOBACZ: Szwecja. Szwedzki sąd uznał wyższość prawa szariatu nad prawem szwedzkim. […]

  2. […] Kobiety przybywające ze swoimi mężami do Szwecji (ale sądzę, że możemy to uogólnić na całą Europę) nie mają w rzeczywistości wolności religijnej, za odejście od wyznawanej wiary ale także od męża, grożą im surowe konsekwencje ze strony rodziny, włącznie ze śmiercią. Imigranci nie przestrzegają prawa kraju, do którego przybyli a jedynie to jakie znają ze swojego kraju a bardzo często jest to prawo szariatu. Szwecja stając się jeszcze bardziej chorym państwem niedawno uznawała wyższość prawa szariatu nad swoim własnym prawem: Szwedzki sąd uznał wyższość prawa szariatu nad prawem szwedzkim. […]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here