Tak powinna wyglądać “dobra zmiana”! Sejm przyjął ustawę obniżającą podatek CIT z 19 do 15 proc. Zyska na tym 400 tys. firm

0
10059

Trzeba to odnotować, bo to pierwsza obniżka podatków od wielu lat. Sejm jednogłośnie przyjął rządowy projekt dotyczący obniżenia stawki CIT z 19 do 15 proc. Zmiana będzie dotyczyć niemal 400 tys. firm w Polsce, które w skali roku zaoszczędzą w ten sposób blisko 300 mln zł. Co istotne – beneficjentami obniżenia CIT-u nie będą duże zagraniczne koncerny i korporacje. One będą musiały płacić nadal 19 proc. podatek od osiąganych w naszym kraju dochodów.

Po prawdziwym festiwalu podwyżek podatków i danin publicznych, jaki mogliśmy obserwować w ciągu ostatnich 9 lat (podwyżki składki rentowej, VAT, akcyzy, likwidacja ulgi budowlanej i internetowej, stworzenie podatku miedziowego, bankowego i handlowego) wreszcie doczekaliśmy się jakieś obniżki! Sejm jednogłośnie przyjął rządowy projekt dotyczący obniżenia stawki CIT z 19 do 15 proc.

Co istotne – projekt ten obniża CIT tzw. “małym podatnikom”, u których wartość przychodu ze sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości w złotych 1,2 mln euro. W praktyce jednak dotyczy to niemal 90 proc. płatników CIT w Polsce (393 tys. firm). Pozostałe 10 proc. firm osiągających w skali roku wyższe niż 1,2 mln euro przychody (w skład których wchodzą przede wszystkim duże zagraniczne koncerny i korporacje) nadal będą musiały płacić 19 proc. stawkę CIT-u.

Szacuje się, że beneficjenci obniżki zyskają w skali roku blisko 300 mln zł oszczędności.

Nie mam co do tego żadnych wątpliwości – tak powinna wyglądać “dobra zmiana”. Oby rząd zaskoczył nas większą ilością takich projektów w najbliższej przyszłości.

Za: niewygodne.info.pl

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here