Tak powinna wyglądać "dobra zmiana"! Zlikwidować samowolę fiskusa i ukrócić możliwość wydawania tysięcy różnych interpretacji podatkowych. Proste? - PrawicowyInternet.pl
piątek, 5 czerwca, 2020

Tak powinna wyglądać “dobra zmiana”! Zlikwidować samowolę fiskusa i ukrócić możliwość wydawania tysięcy różnych interpretacji podatkowych. Proste?

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Mateusz Morawiecki chce zawalczyć z jedną z największych patologii polskiego systemu podatkowego — wydawaniem przez urzędników organów skarbowych różniących się, a często sprzecznych ze sobą, interpretacji podatkowych dotyczących takich samych spraw. Ta rewolucyjna zmiana miałaby ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorców oraz zwiększyć ich bezpieczeństwo w relacjach z fiskusem. Kierunek zmiany bardzo dobry, tylko czy mu się uda? Wszak opór idzie ze strony samego fiskusa…

Jedną z największych patologii polskiego systemu podatkowego jest obecnie możliwość wydawania różnych interpretacji podatkowych w takich samych sprawach przez różne urzędy skarbowe. Istotnie utrudnia to prowadzenie biznesu w naszym kraju, gdyż nigdy nie można mieć pewności jak dany urzędnik do sprawy podejdzie. Jeden może wydać korzystną decyzję, ale w sąsiednim powiecie decyzja urzędnika może być inna. Na marginesie warto zauważyć, że od 2003 roku, tj. od momentu, kiedy w Polsce zaczęły obowiązywać indywidualne interpretacje podatkowe, wydano ich łącznie ponad 300 tys.!

Minister rozwoju Mateusz Morawiecki chce to zmienić. Chce by polscy przedsiębiorcy mogli powoływać się i posługiwać interpretacjami podatkowymi wydanymi przez fiskusa innym podmiotom, jeżeli nie uległy one zmianie i dotyczą takich samych stanów faktycznych. Prosta idea, a może przynieść wiele korzyści i znacząco ułatwić prowadzenie biznesu.

Niestety, pomysł Morawieckiego już napotyka opór i to nie byle kogo, bo samego fiskusa. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów twierdzą, że jego wprowadzenie w życie mogłoby mieć negatywne skutki dla budżetu kraju (czytaj: więcej korzystnych dla podatników interpretacji mogłoby być w wykorzystanych w praktyce).

W podatkowym świecie idealnym takie coś jak interpretacja organu skarbowego nie powinna mieć w ogóle racji bytu. Prawo podatkowe winno być bowiem na tyle proste i jasne, by nie musiało być interpretowane przez urzędników. Niestety, nie żyjemy w świecie idealnym, mnogość ustaw i przepisów generuje wiele “pól szarości”, kiedy nie wiadomo jak się zachować. Przedsiębiorcy, zamiast skupiać się na rozwoju swojego biznesu, nieraz toczą z fiskusem krwawą i męczącą walkę o każdą złotówkę. Stąd propozycja, która wychodzi z kręgu władzy i dotyczy uproszczenia tego stanu rzeczy, musi być postrzegana pozytywnie. Pytanie – czy Morawieckiemu starczy sił i poparcia innych politycznych VIP-ów, aby te niewątpliwie korzystne zmiany przeforsować?

Za: niewygodne.info.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,130FaniLubię
17,914ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

[WYWIAD] Ksiądz, który ratuje życia!

2
Wywiad nagrany 13 kwietnia 2019 roku, przed szczecińskim Marszem dla Życia. 💬 Wywiad z ks. Tomaszem Kancelarczykiem, prowadzącym Fundację Małych Stópek pomagającą kobietom w trudnej...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy