Nawet 2 mln osób więcej, niż w ubiegłym roku wybierze się podczas urlopu na krajowe wczasy. Polacy obserwując zagrożenie terroryzmem w Europie coraz częściej sięgają po rodzimą ofertę i rezygnują z zagranicznych wypadów.
Z analizy przeprowadzonej przez „Gazetę Wyborczą” wynika, że w tym roku blisko 370 tys. mniej Polaków wyjedzie za granice na wakacje. Jeśli już ktoś decyduje się na zagraniczny wyjazd, to najczęściej wybiera Hiszpanię, Chorwację, Włochy i Grecję.
Ciekawe spostrzeżenia płyną też z danych gromadzonych przez firmy ubezpieczeniowe, obsługujące podróżujących. Wynika z nich bowiem, że Polacy najbardziej obawiają się uchodźców i terrorystów. To ma swoje konsekwencje. Z raportu Ipsos dla jednego z ubezpieczycieli wynika, że aż 73 proc. ankietowanych wybierze wczasy w kraju – o blisko 2 mln więcej niż w roku ubiegłym.
– Nie do końca bym się zgodził, że nie ma takiego zainteresowania wyjazdami zagranicznymi. Oczywiście są one mniejsze, ale proszę pamiętać, że my jesteśmy nie po sezonie, ale w trakcie sezonu, więc jak to będzie wyglądało, to będziemy mogli mówić dopiero po zakończonym sezonie. Nie ulega wątpliwości i to wielu cieszy, że dużym zainteresowaniem cieszyły się, cieszą i będą cieszyć wczasy w kraju. To nie jest u nas żadna nowość i nikt nie jest tym zaskoczony. Nie popadałbym tu jednak w pesymizm, że nagle klienci przestali jeździć za granicę, bo jeżdżą i chcą jeździć. Zmieniają się troszkę nasze kierunki, ale to wynika z tego, jaka jest sytuacja na świecie – ocenia Grzegorz Chmielowski. wiceprezes Polskiej Izby Turystyki.
Z danych statystycznych wynika, że na wakacje wyjeżdżają przede wszystkim osoby poniżej 39. roku życia. Polacy na wyjazdy zagraniczne przeznaczają średnio 3 tys. zł na osobę, zaś w kraju jest to kwota blisko 1,5 tys. zł.
Za: pch24.pl, Źródło: radiomaryja.pl
https://www.youtube.com/watch?v=lkd54gWw9rA