w ,

To on stworzył zespół, który wygrał z rosyjskim Gazpromem 4-letni proces! PGNiG wygrało 6 MILIARDÓW złotych!

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał korzystny dla PGNiG wyrok, kończący 5-letni spór o cenę gazu pomiędzy PGNiG i rosyjskim Gazpromem. Nowy wzór cenowy jest istotnie i bezpośrednio powiązany z notowaniami gazu w Europie Zachodniej.

Nowy wzór cenowy obowiązuje od 1 listopada 2014 roku. PGNiG wstępnie szacuje, że w związku z tym Gazprom będzie zobowiązany zwrócić ok. 1,5 mld dolarów. Autorem tego sukcesu jest Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, polityk Solidarnej Polski z Opola!

„To fantastyczna wiadomość dla Polski, bo pragnę przypomnieć, że jest to największe zwycięstwo i jedyne takie zwycięstwo w wolnej Polsce ostatnich trzydziestu lat z Gazpromem i jedno z największych zwycięstw, jeżeli chodzi o spory międzynarodowe, gospodarcze. Przede wszystkim trzeba pokazać, czym się różnią rządy Prawa i Sprawiedliwości od rządów Platformy Obywatelskiej. Lata 2005-2007 i lata od 2015 roku to czas przywracania niezależności polskiej gospodarki, dywersyfikacji dostaw ropy naftowej i gazu do Polski, odbudowy polskiego przemysłu” – mówił Janusz Kowalski w Telewizji Republika.

Opublikowany przez Janusz Kowalski Piątek, 3 kwietnia 2020

Zwycięstwo nad Gazpromem traktuję bardzo osobiście, gdyż za tym sukcesem stoi zespół prawników, który od podstaw stworzyłem w 2016 r. jako odpowiedzialny za pion prawny wiceprezes zarządu PGNiG ds. korporacyjnych. W lutym 2016 r. jako zarząd PGNiG podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu postępowania arbitrażowego przeciwko Gazpromowi. Liderami po stronie polskiej 4-letniego sporu z Gazpromem są: mecenas Dariusz Hryniów, radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, obecnie Dyrektor Departamentu Prawnego PGNiG oraz mecenas Tobiasz Szychowski, adwokat, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, specjalista w prowadzeniu procesów sądowych i sporów arbitrażowych, obecnie Zastępca Dyrektora Departamentu Prawnego PGNiG” – powiedział Janusz Kowalski.

Wyrok jest wiążący dla obu stron od momentu ogłoszenia. Od teraz PGNiG będzie płacić rosyjskiej spółce za gaz ziemny tyle, ile wynika z nowego wzoru obliczania ceny, który jest w wysokim stopniu i bezpośrednio powiązany z notowaniami gazu na rynku zachodnioeuropejskim. Decyzja Trybunału ma zastosowanie od 1 listopada 2014 r., to jest od dnia, w którym PGNiG wystąpiło do Gazpromu z wnioskiem o renegocjacje ceny kontraktowej. Oznacza to, że rosyjska spółka będzie zobowiązana zwrócić PGNiG sumę w szacowanej wysokości około 1,5 mld dolarów, czyli 6,2 mld złotych. Jest to różnica pomiędzy ceną obliczoną według nowego wzoru a kwotami faktycznie zapłaconymi przez PGNiG od 1 listopada 2014 roku do 29 lutego 2020 roku.

Podpisany w 1996 roku kontrakt jamalski przewiduje dostawy ok. 10,2 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Zgodnie z zawartą w kontrakcie klauzulą take or pay (ang. bierz lub płać) PGNiG musi płacić za co najmniej 8,7 mld metrów sześciennych gazu rocznie, nawet jeśli go nie potrzebuje. Każda ze stron może co trzy lata wystąpić o zmianę ceny gazu, jeżeli uzna, że aktualna nie odpowiada warunkom rynkowym. PGNiG skorzystało z tej możliwości w listopadzie 2014 roku. W lutym 2016 roku PGNiG złożyło pozew przeciwko Gazpromowi do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie.

PGNiG konsekwentnie zabiega o dywersyfikację kierunków dostaw gazu

PGNiG konsekwentnie realizuje strategię dywersyfikacji kierunków dostaw gazu. W ciągu ostatnich czterech lat udział paliwa kupowanego od Gazpromu w całym imporcie polskiej spółki spadł z 87 proc. do 60 proc. (dane za lata 2015 i 2019). Dynamicznie wzrósł natomiast import gazu skroplonego (LNG) sprowadzanego z Kataru, USA i Norwegii do Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. W ubiegłym roku udział LNG w imporcie gazu przez PGNiG wyniósł już 23 procent.

W 2018 i 2019 roku PGNiG podpisało długoterminowe kontrakty na zakup LNG z USA. Na tej podstawie Spółka będzie dysponować ok. 9,3 mld metrów sześciennych paliwa po regazyfikacji rocznie. Wielkość zakupu LNG przez PGNiG istotnie wzrośnie od 2023 roku i razem z dostawami z Kataru osiągnie ok. 12 mld metrów sześciennych po regazyfikacji rocznie, począwszy od 2024 roku. Ponadto, w 2022 roku planowane jest uruchomienie gazociągu Baltic Pipe, który połączy Polskę, przez Danię, z Norweskim Szelfem Kontynentalnym. Przepustowość gazociągu umożliwi import do Polski nawet ok. 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Uzupełnieniem dostaw z zagranicy, będzie wydobycie krajowe w wysokości ok. 4 mld metrów sześciennych rocznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Halicki szydzi z ciężkiej choroby wykrytej u Michała Wosia! „To kolejne przekroczenie zasad i zeszmacenie debaty”

Znów wódka? Totalnie pijany Durczok rozbił auto, podrobił podpis żony na wekslu, teraz kolejny raz łamie prawo! Celebrytom wolno więcej?