w ,

TTIP trafi do kosza? Ekspert: Polska mogłaby zyskać na odrzuceniu przez Trumpa TTIP!

— Zawieszenie przez USA negocjacji w sprawie Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TTIP) może być korzystne dla Polski. Dzięki tej decyzji nadal będzie obowiązywał traktat z 1990 roku — mówi dr Andrzej Dmowski, specjalista prawa gospodarczego i międzynarodowego.

Prezydent USA Donald Trump niedawno podpisał rozporządzenie o wycofaniu się Stanów z Partnerstwa Transpacyficznego. Coraz wyraźniej mówi się, że do kosza trafi też Transpacyficzna Umowa o Wolnym Handlu. Na razie negocjacje w tej sprawie zostały zawieszone. O konsekwencje dla Polski zapytaliśmy dr. Andrzeja Dmowskiego.

ZOBACZ KONIECZNIE:

– Czym jest TTIP i jakie ma znaczenie dla Unii Europejskiej?

— Głównym celem negocjowania warunków Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) jest stworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy UE a USA. Podpisane porozumienie stałoby się najpotężniejszym sojuszem gospodarczo-politycznym w historii, którego zakres byłby dużo szerszy niż tradycyjnych umów handlowych, skupiających się wyłącznie na zniesieniu barier celnych. Założenia TTIP mają bowiem na celu stymulację transatlantyckiej gospodarki poprzez wpływ na trzy główne obszary, tj. dostęp do rynku, obszar, do którego ograniczają się tradycyjne umowy handlowe, bariery pozataryfowe i regulacyjne oraz nowe płaszczyzny współpracy. Transatlantyckie porozumienie, mimo iż stanowi szansę na rozwój gospodarczy UE, wzbudza liczne kontrowersje.

Dlaczego?

— Z jednej strony umowa może doprowadzić do lepszego przepływu towarów, z drugiej zaś może prowadzić do spadku wzrostu PKB w krajach rozwijających się. Brak poparcia dla porozumień handlowych wyraził również Donald Trump w swojej kampanii wyborczej, zapowiadając wypowiedzenie wielostronnych porozumień NAFTA, TPP oraz odejście od rozmów i negocjacji w sprawie TTIP, co uczynił już pierwszego dnia prezydentury. Odstąpienie przez USA od negocjowania warunków Transatlantyckiego Partnerstwa może wywołać różnorakie konsekwencje. W kontekście zniesienia barier celnych, wycofanie się przez USA z rozmów dotyczących TTIP będzie miało ten skutek, że wysokość stawek celnych, które i tak kształtują się na bardzo niskim poziomie (ok. 5 proc. w UE i 3,5 proc. w USA), pozostanie w niezmienionej wysokości.

Jak odrzucenie umowy przez USA wpłynęłoby na sytuację Polski?

– Przede wszystkim znikną obawy Polaków, jak i reszty obywateli UE dotyczące części TTIP odnoszącej się do mechanizmu rozstrzygania sporów pomiędzy inwestorem zagranicznym a państwem (ISDS), bowiem wskutek odstąpienia przez USA od negocjacji Polskę nadal będzie obowiązywał traktat z dnia 21.03.1990 r. o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a USA, regulujący rozwiązywanie sporów m.in. w formie arbitrażu, w wersji o wiele szerszej i w bardziej ogólnej formie niż ta, którą zaproponowano w TTIP.

Decyzja Donalda Trumpa w sprawie odstąpienia od negocjacji w sprawie TTIP koliduje jednak z prowadzoną przez dotychczasowe rządy polityką bezpieczeństwa energetycznego Polski, albowiem porozumienie miało umożliwić zniesienie ograniczeń w eksporcie gazu z USA, wpłynąć na obniżenie cen surowców oraz na jego łatwiejszą dostępność. Wobec odstąpienia USA od negocjacji umowy może również dojść do spowolnienia wzrostu PKB w krajach UE, co jest sprzeczne z planami obecnego rządu, który nie chce doprowadzić do wpadnięcia przez Polskę w pułapkę średniego dochodu.

Jakie są możliwe scenariusze?

— Na razie decyzja Donalda Trumpa nie oznacza definitywnego odstąpienia przez USA od negocjowania warunków TTIP. Odnośnie projektu TTIP jest kilka scenariuszy. Pierwszy z nich przewiduje chwilowe odłożenie projektu na półkę, aby zaspokoić oczekiwania wyborców Trumpa dotyczące silniejsze polityki protekcjonistycznej w gospodarce w najbliższych latach i uzależnić negocjacje dotyczące TTIP od wyników rozmów dotyczących umowy handlowej pomiędzy USA a Wielką Brytanią. Drugi wariant zakłada, że TTIP może zostać niebawem przyjęty, jednak w wersji okrojonej. Ostatecznie TTIP może zostać zawarty etapami, w innej formie, pod inną nazwą, aby nie wzbudzać tylu kontrowersji, co obecnie.

Więcej na stronie TVP.INFO: link

https://www.youtube.com/watch?v=Tn9qX2TPjY4

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

DOBRZE! Czy to koniec finansowania gender studies z publicznych pieniędzy?

PiS wyciąga do PO pomocną dłoń. Absurdalna ustawa metropolitalna skutecznie przykryła aferę reprywatyzacyjną w Warszawie!