w ,

Turcja bezczelnie zakłamuje historię! Wydają 25 tomów mających udowodnić, że „Nie było tureckiej rzezi Ormian”

Tureckie kłamstwa dot. rzezi Ormian stają się jedną z głównych doktryn współnego państwa tureckiego. Pod patronatem komitetu ekspertów Instytutu Historii Tureckiej ukaże się 25-tomowa publikacja, mająca obalić zarzut ludobójstwa dokonanego na Ormianach w latach 1915-1917, na terenach ówczesnego Imperium Osmańskiego. Naukowcy, którzy uczestniczą w projekcie rozpoczęli już badania archiwów i bibliotek zarówno w Turcji, jak i w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Szukają dowodów zaprzeczających tragedii.

Turcja stanowczo zaprzecza, jakoby dopuściła się masowej zagłady Ormian. Jak twierdzą historycy, w latach 1915-1917 oddziały tureckie wymordowały ok. półtora miliona Ormian. Było to pierwsze ludobójstwo na taką skalę, na którym wzorował się Adolf Hitler, planując całkowite wymordowanie Żydów. Oprócz Ormian, z rąk Turków zginęło w owym czasie także kilkaset tysięcy prawosławnych Greków i chaldejskich Asyryjczyków.

Ludobójstwo Ormian jest drugim po Holocauście najlepiej udokumentowanym i opisanym ludobójstwem dokonanym przez władze państwowe na grupie etnicznej w czasach nowożytnych. Jednym z ubocznych skutków tego ludobójstwa stało się powstanie światowej diaspory ormiańskiej.

Warto też zauważyć, że Turcja znalazła się w ogniu krytyki ze strony Parlamentu Europejskiego. Autorytarne rządy, brak wolności wypowiedzi oraz nieprzestrzeganie praw człowieka – to główne zarzuty kierowane przez Parlament Europejski pod adresem Ankary. Europosłowie zdecydowaną większością głosów przyjęli rezolucję wzywającą UE do zawieszenia negocjacji akcesyjnych z Turcją.

Za: tvp.info, niezalezna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Piękne wystąpienie Orbana: „Bez Polaków Węgry nie byłyby dzisiaj wolnym krajem”

Wniosek o możliwości popełnienia przestępstwa przez Roberta Biedronia!