w

Turcja: Kara więzienia za publikację karykatury Mahometa z „Charlie Hebdo”

Okładka "Charlie Hebdo" po zamachu terrorystycznym i "demokratyczny" sułtan Turcji

Sąd w Stambule skazał na dwa lata więzienia publicystów opozycyjnej gazety „Cumhuriyet” Hikmeta Cetinkaya i Ceyda Karana za to, że wykorzystali w swoich artykułach karykaturę proroka Mahometa z francuskiego satyrycznego dziennika „Charlie Hebdo”.

Atak na redakcję satyrycznego dziennika „Charlie Hebdo” w Paryżu miał miejsce 7 stycznia 2015 roku. Dwóch zbrodniarzy wdarło się do siedziby redakcji i otworzyło ogień przeciwko znajdującym się tam ludziom. Potem miała miejsce jeszcze jedna seria ataków. W ciągu trzech dni, w atakach, zginęło 17 osób. O zamach zostało podejrzanych dwóch braci Said i Charif Kouachi, którzy zostali zlikwidowani w toku operacji specjalnej 9 stycznia.

„Cumhuriyet” na znak solidarności z „Charlie Hebdo” przedrukowała wówczas cztery strony numeru francuskiego dziennika, który wyszedł zaraz po ataku na redakcję gazety, ale wstrzymała się przed publikacją okładki przedstawiającej karykaturę proroka Mahometa. Jednak Cetinkaya i Ceyda umieścili w swoich materiałach nieduże wizerunki karykatury, która odbiła się po świecie szerokim echem.

Sprawa przeciwko dwóm dziennikarzom została wszczęta na wniosek 1280 osób. Prokuratura Stambułu przygotowała 38-stronicowy akt oskarżenia, w którym wnioskuje o karę pozbawienia wolności w wymiarze od 1,5 do 4,5 roku za „obrazę uczuć religijnych” i „podżeganie ludzi do nienawiści i wrogości”. Sąd uznał ich winę i skazał na dwa lata więzienia.

„Będziemy odwoływać się od tej decyzji. Wierzę w to, że sąd kasacyjny uchyli ją, ponieważ jest ona sprzeczna z prawem. To pokazuje, jak zła jest sytuacja w Turcji w kwestii wolność słowa. To tragikomedia: sąd, zamiast chronić wolności słowa, wręcz przeciwnie zarzuca nam, że szczujemy jedną część narodu na drugą. Teraz czekam na tekście tej decyzji, aby dowiedzieć się, kogo dokładnie napuszczamy na kogo” — powiedział Hikmet Cetinkaya po ogłoszeniu wyroku. Cytuje go gazeta „Cumhuriyet”.

Źródło: WolneMedia.net za pl.SputnikNews.com

https://www.youtube.com/watch?v=iJPTzHE1atM

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Wystąpienie Andrzeja Dudy w Dniu Flagi RP i Dniu Polonii i Polaków za Granicą (WIDEO!)

Pieśni Patriotyczne na Święto Konstytucji 3 Maja