Turcja: Kara więzienia za publikację karykatury Mahometa z „Charlie Hebdo” - PrawicowyInternet.pl
środa, 27 maja, 2020

Turcja: Kara więzienia za publikację karykatury Mahometa z „Charlie Hebdo”

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Sąd w Stambule skazał na dwa lata więzienia publicystów opozycyjnej gazety „Cumhuriyet” Hikmeta Cetinkaya i Ceyda Karana za to, że wykorzystali w swoich artykułach karykaturę proroka Mahometa z francuskiego satyrycznego dziennika „Charlie Hebdo”.

Atak na redakcję satyrycznego dziennika „Charlie Hebdo” w Paryżu miał miejsce 7 stycznia 2015 roku. Dwóch zbrodniarzy wdarło się do siedziby redakcji i otworzyło ogień przeciwko znajdującym się tam ludziom. Potem miała miejsce jeszcze jedna seria ataków. W ciągu trzech dni, w atakach, zginęło 17 osób. O zamach zostało podejrzanych dwóch braci Said i Charif Kouachi, którzy zostali zlikwidowani w toku operacji specjalnej 9 stycznia.

„Cumhuriyet” na znak solidarności z „Charlie Hebdo” przedrukowała wówczas cztery strony numeru francuskiego dziennika, który wyszedł zaraz po ataku na redakcję gazety, ale wstrzymała się przed publikacją okładki przedstawiającej karykaturę proroka Mahometa. Jednak Cetinkaya i Ceyda umieścili w swoich materiałach nieduże wizerunki karykatury, która odbiła się po świecie szerokim echem.

Sprawa przeciwko dwóm dziennikarzom została wszczęta na wniosek 1280 osób. Prokuratura Stambułu przygotowała 38-stronicowy akt oskarżenia, w którym wnioskuje o karę pozbawienia wolności w wymiarze od 1,5 do 4,5 roku za „obrazę uczuć religijnych” i „podżeganie ludzi do nienawiści i wrogości”. Sąd uznał ich winę i skazał na dwa lata więzienia.

„Będziemy odwoływać się od tej decyzji. Wierzę w to, że sąd kasacyjny uchyli ją, ponieważ jest ona sprzeczna z prawem. To pokazuje, jak zła jest sytuacja w Turcji w kwestii wolność słowa. To tragikomedia: sąd, zamiast chronić wolności słowa, wręcz przeciwnie zarzuca nam, że szczujemy jedną część narodu na drugą. Teraz czekam na tekście tej decyzji, aby dowiedzieć się, kogo dokładnie napuszczamy na kogo” — powiedział Hikmet Cetinkaya po ogłoszeniu wyroku. Cytuje go gazeta „Cumhuriyet”.

Źródło: WolneMedia.net za pl.SputnikNews.com

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,223FaniLubię
17,877ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Spurek w jednym chórze z Niemcami i Rosją: “Przekop Mierzei to...

0
"Przekop Mierzei to inwestycja całkowicie zbędna, kosztowna i przede wszystkim szkodliwa dla środowiska. Dlatego wspieram petycję aktywistów/tek, który żądają zaprzestania prac na tym terenie"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy