„Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!” to ogólnopolska kampania społeczna prowadzona przez Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO) z Łodzi.
Sprzeciwiamy się traktowaniu konsumentów jak królików doświadczalnych. Uważamy, że kupowana przez wszystkich żywność powinna być bezpieczna, dobrej jakości i odpowiednio oznakowana. Naszym celem jest wprowadzenie w Polsce systemu jednolitego znakowania „wolne od GMO”, informującego, że dany produkt nie zawiera genetycznie modyfikowanych organizmów, a mięso, nabiał i jaja pochodzą od zwierząt karmionych paszami bez GMO.
PODPISZ PETYCJĘ! KLIKNIJ
Domagam się oznakowania żywności wolnej od GMO, bo TTIP i CETA zaleją polski rynek żywnością z GMO!
W trosce o zachowanie w naszym kraju dobrej jakościowo, bezpiecznej żywności protestujemy przeciw podpisaniu przez Unię Europejską transatlantyckich porozumień z USA (TTIP – Transatlantic Trade and Investment Partnership) i Kanadą (CETA – Comprehensive Economic and Trade Agreement). Zawarcie tych porozumień umożliwi masowy i niekontrolowany napływ zza oceanu żywności niskiej jakości, czy zawierającej GMO. Zagrozi rolnictwu oraz tradycyjnym sposobom upraw i gospodarstwom na polskiej wsi.
Tematem GMO zajmujemy się od 2009 roku. Były to lata gorące, obfitujące w ważne wydarzenia i sukcesy. Najważniejsze z nich to:
- Przekazanie Ministerstwu 18 tysięcy podpisów pod petycją w sprawie odpowiedniego znakowania żywności z/bez GMO (kampania „Naturalne geny” 2009-2011).
- Zorganizowanie w Warszawie konferencji prasowej z udziałem José Bové, wiceprzewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego (2011).
- W wyniku naszej skargi, Komisja Europejska pozwała Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości UE za brak monitoringu upraw GMO. Nakazała jego prowadzenie oraz podanie do publicznej wiadomości.
- Włączyliśmy się w działania inicjatywy „Stop TTIP”. Zebrano 40 tysięcy podpisów pod petycją skierowaną przeciwko TTIP i CETA – 20% tych podpisów pochodziło od społeczności INSPRO.
- W redakcji „Rzeczpospolitej” zorganizowaliśmy debatę na temat GMO z udziałem ekspertów, przedstawicieli instytucji kontrolnych, aktywistów
https://www.youtube.com/watch?v=QQTAG17d5b0&list=PLpBgTSnFz5mkuzKLYUtC5nt6uPGS1C21a&index=1
Za: chcewiedziec.pl