Uchwała Światowego Kongresu Kresowian w sprawie polityki Rzeczypospolitej Polskiej wobec Republiki Litewskiej - PrawicowyInternet.pl
niedziela, 31 maja, 2020

Uchwała Światowego Kongresu Kresowian w sprawie polityki Rzeczypospolitej Polskiej wobec Republiki Litewskiej

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Uchwała przygotowana i zaproponowana przez prezesa Ruchu Narodowego, Roberta Winnickiego, przyjęta przez delegatów Światowego Kongresu Kresowian.

ZOBACZ: Manifestacja środowisk kresowych w najbliższy czwartek (7 lipca) w Warszawie!

Jasna Góra, 3 lipca 2016 r.

Uchwała Światowego Kongresu Kresowian
w sprawie polityki Rzeczypospolitej Polskiej wobec Republiki Litewskiej

XX wiek przyniósł zagładę większości społeczności polskich na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Zagłada była bezpośrednim skutkiem prześladowań, wysiedleń, czystek etnicznych i ludobójstwa dokonywanego przez kilkadziesiąt lat. Głównymi sprawcami zagłady polskich Kresów były:
– carska Rosja
– Związek Sowiecki
– III Rzesza Niemiecka
– ukraińskie organizacje szowinistyczne i kolaboranckie, na czele z OUN-UPA
międzywojenna
– Republika Litewska i litewskie organizacje kolaboranckie w czasie II wojny światowej

Dziś sto tysięcy Polaków w Wilnie i drugie tyle na Wileńszczyźnie stanowi ostatni tak duży i tak dobrze zorganizowany bastion polskości na Wschodzie. Od ćwierć wieku trwa ich walka o przetrwanie i możliwość normalnego funkcjonowania w państwie litewskim. Niestety, niepodległa Litwa od 1991r. kontynuuje haniebną politykę agresywnej lituanizacji polskiej mniejszości, znaną z lat międzywojennych i II wojny światowej.

Polacy na Litwie są okradani z majątku przodków wskutek kuriozalnie przeprowadzanego zwrotu majątków zagrabionych przez komunistów. Są karani za dwujęzyczne nazwy miejscowości i ulic, nawet tam, gdzie stanowią przygniatającą większość. Republika Litewska odebrała im możliwość prawidłowego zapisu nazwisk w dokumentach. Okręgi wyborcze zmieniane są na niekorzyść Polaków.

Największe i najbardziej bolesne uderzenie idzie jednak w serce polskiej społeczności na Wileńszczyźnie – w szkolnictwo. Od pięciu lat polscy rodzice, dzieci, nauczyciele i działacze Związku Polaków na Litwie oraz Akcji Wyborczej Polaków na Litwie walczą o przetrwanie polskich szkół. Jest to walka niezwykle wyczerpująca, a nieustanne zagrożenie sprawia, że część polskich rodziców zaczyna się zniechęcać do posyłania swoich dzieci do polskich placówek. Jest to m.in. jeden z celów lituanizacyjnej polityki państwa litewskiego.

Niestety, państwo polskie od ćwierćwiecza prowadzi fatalną politykę w stosunku do Litwy i naszej mniejszości na Wileńszczyźnie. Polityka ta z jednej strony firmowana jest przez otwartych zdrajców polskiej racji stanu, którzy już na początku lat 90. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych wygłaszali stwierdzenia takie jak to, że „Polacy na Litwie muszą zostać złożeni na ołtarzu dobrych stosunków państw polskiego i litewskiego”. Z drugiej strony mamy polityków, którzy chcą zrobić coś dla naszych rodaków, ale zazwyczaj bezradnie rozkładają ręce.

Należy wreszcie jasno i czytelnie wskazać przyczynę tego tragicznego stanu rzeczy. Jest nim fundamentalnie błędne założenie polskiej polityki wobec Litwy. Otóż jako cel strategiczny państwo polskie postawiło sobie dobre relacje z Republiką Litewską, niezależnie od okoliczności i prześladowania naszych rodaków. Tymczasem Republika Litewska od ćwierćwiecza realizuje swój cel strategiczny, jakim jest lituanizacja, likwidacja naszej mniejszości na Wileńszczyźnie i dokończenie dzieła, które w pierwszej połowie XX wieku dokonali zaborcy, totalitaryzmy i litewscy szowiniści.

Państwo polskie musi na tę politykę zareagować natychmiast i stanowczo. Musi zmienić swój cel strategiczny, którym w pierwszej kolejności nie mogą być dobre relacje z Republiką Litewską, lecz interes naszej mniejszości w tym państwie. Każda inna polityka w tej sprawie musi zostać nazwana zdradą. Państwo polskie ma wiele, m.in. politycznych i gospodarczych, instrumentów nacisku na Litwę, z których powinno natychmiast skorzystać. My, Kresowianie, świadkowie i potomkowie mordów oraz wypędzeń, reprezentujący wiele milionów Polaków wywodzących się z Kresów Wschodnich, oczekujemy jasnej deklaracji w tej sprawie. Jest ona niezwykle pilna, ponieważ wiele polskich szkół jest zagrożonych właśnie w tym roku.

Domagamy się, by rząd Rzeczypospolitej Polskiej, w relacjach z władzami Republiki Litewskiej, stawiał sprawę naszych rodaków, mieszkających na Litwie, na ziemi swoich ojców, w sposób ultymatywny. Polaków na Wileńszczyźnie bolą już plecy od poklepywania i pocieszania przez kolejne ekipy rządowe w Warszawie. Najwyższy czas na konkretne posunięcia polityczne i gospodarcze!

Podpisano:
– Kresowianie,
– przedstawiciele organizacji kresowych, narodowych i niepodległościowych,
– kombatanci,
– duchowni,
– przedstawiciele świata nauki i kultury
– oraz reprezentanci Sejmu RP
zgromadzeni na Pielgrzymce i Światowym Zjeździe Kresowian

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,176FaniLubię
17,892ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy