w ,

UE chce blokować konta bankowe zwykłych ludzi dla ratowania upadających banków!

Już dwa lata temu Komisja Europejska przyjęła dyrektywę pt. „Bank Recovery and Resolution Directive” (BRRD), która umożliwiła przejmowanie przez upadające banki środków finansowych swoich klientów (depozyty powyżej równowartości 100 tys. euro). Obecnie rozważany jest pomysł wprowadzenia „czasowych” zamrożeń rachunków bankowych zwykłych ludzi (już od najmniejszych kwot), tak aby nie można było z nich wypłacać żadnych środków w przypadku, kiedy bank prowadzący dany rachunek byłby zagrożony upadłością. To się nazywa dbanie o bankowy interes!

Unia Europejska rozważa wprowadzenie mechanizmu umożliwiającego czasowe zamrażanie środków finansowych dostępnych na rachunkach bankowych zwykłych ludzi. Chodzi o zabezpieczenie interesu banków, które stają na krawędzi bankructwa, a tzw. „run na bank” (czyli sytuacja, kiedy spora klientów w krótkim okresie czasu żąda wypłacenia swoich depozytów) jest dla nich przysłowiowym gwoździem do trumny.

Sprawdź, jak zwiększyć bezpieczeństwo swoich pieniędzy na rachunkach bankowych

Póki co mechanizm ten jest tylko propozycją. Trwają konsultacje między poszczególnymi państwami UE, co do jego zasadności (wszak istotnie podważa on zaufanie do sektora bankowego). Jedną z opcji jest wprowadzenie możliwości zamrażania środków na rachunkach przez maksymalnie 5 dni. W tym czasie nie można by było dokonywać na rachunku żadnych operacji.

Jeśli opcja blokowania rachunków weszłaby w życie, to byłaby kolejnym mechanizmem zabezpieczenia interesu banków kosztem swoich klientów. Przypomnijmy, że już w 2015 roku Komisja Europejska przygotowała dyrektywę pt. „Bank Recovery and Resolution Directive” (BRRD) zawierającą wspólne dla państw UE mechanizmy restrukturyzacji lub uporządkowanej likwidacji komercyjnych banków, które w wyniku kryzysu staną się niewypłacalne. Zgodnie z treścią tej dyrektywy bank zagrożony bankructwem może – w majestacie prawa – zabrać swoim klientom środki zgromadzone na rachunkach oszczędnościowych. Dyrektywa przewiduje jednak pewne ograniczenia tego procederu – podstawione pod ścianą banki mogą bowiem sięgać po pieniądze tylko najbogatszych klientów, którzy posiadają depozyty na co najmniej 100 tys. euro. Rozważany mechanizm blokowania rachunków nie przewiduje takiego ograniczenia, a co za tym idzie, zamrażane mogłyby być rachunki nawet z najniższymi saldami.

Za: niewygodne.info.pl

https://www.youtube.com/watch?v=QFxI9Le2U3U

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Dziennikarka ZDF odpowiada na zarzut pracy dla przekłamujących historię Niemców: „Każda praca jest pracą”

Komitet Obrony Demokracji w rozkładzie? Co najmniej 150 działaczy poinformowało, że odchodzi