w ,

UFF! Turcja nie wejdzie do UE? „Nie wykazuje politycznej woli współpracy”

Europosłowie chcą czasowego „zamrożenia” rozmów akcesyjnych pomiędzy UE a Turcją. W rezolucji przyjętej w środę, stwierdzili oni, że Turcja powinna jednak pozostać „zakotwiczona” w Unii. Posłowie zobowiązują się zmienić swoją pozycję, kiedy „nieproporcjonalnie represyjne działania”, wprowadzone podczas stanu wyjątkowego w Turcji, zostaną zakończone.

“Turcja jest dla UE ważnym partnerem”, uważają posłowie. „Jednak wola kooperacji pomiędzy partnerami powinna być obustronna (..) Turcja nie wykazuje woli politycznej ponieważ działania rządu odsuwają ten kraj z europejskiej ścieżki”.

Czasowe wstrzymanie negocjacji oznacza, że nie zostaną otwarte żadne nowe rozdziały negocjacji oraz żadne nowe inicjatywy nie będą podejmowane w związku z Ramami negocjacyjnymi UE-Turcja.

Odrzucenie kary śmierci, warunek nie do zmiany. Ponowne wprowadzenie kary śmierci przez rząd turecki doprowadziłoby do formalnego zawieszenia rozmów akcesyjnych, przypominają posłowie, wskazując, że „jednoznaczne odrzucenie kary śmierci jest podstawowym elementem unijnego prawa” (chore! podpisz się pod projektem przywracającym karę śmierci w Polsce).

Posłowie zdecydowanie potępiają „nieproporcjonalnie represyjne działania” prowadzone przez rząd turecki, od czasu nieudanego zamachu stanu, w lipcu 2016 roku. „Łamią one podstawowe prawa i wolności chronione przez turecką konstytucję”, powiedzieli posłowie.

Tło

Procedura zawieszenia negocjacji akcesyjnych do UE, znajduje się w artykule 5 Ram negocjacyjnych UE-Turcja. Przewiduje ona, że „w przypadku poważnego i trwałego łamania przez Turcję podstaw wolności, demokracji, poszanowania praw człowieka i wolności podstawowych oraz rządów prawa, na których zbudowana została Unia Europejska, Komisja Europejska, z własnej inicjatywy, lub na wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, zaleci zawieszenie negocjacji i zaproponuje warunki ich ewentualnego wznowienia.

Rezolucja przyjęta przez Parlament Europejski nie jest prawnie wiążąca, ponieważ Parlament nie posiada formalnej roli podczas wprowadzania powyższych procedur, musi on jednak zostać poinformowany, gdy się to wydarzy.

https://www.youtube.com/watch?v=NxDOgGL6igY

Za: europarl.europa.eu/portal/pl

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

„Liberał” Grzegorz Schetyna proponuje 500 zł także na pierwsze dziecko!

PE przestrzega przed antyeuropejską propagandą uprawianą przez Rosję i islamistyczne grupy terrorystyczne