w ,

Ukraina: Rozbili tablicę poświęconą Sobieskiemu, powiesili portret Bandery

W Jaworowie w obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy zniszczono tablicę informującą, że w tym miejscu, z inicjatywy polskiej społeczności, ma powstać pomnik króla Jana III Sobieskiego.

Informację przekazała w czwartek Zofia Michniewicz, szefowa oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Jaworowie. – Do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę. Została o nim poinformowana policja i konsulat RP we Lwowie – powiedziała w rozmowie telefonicznej.

– Tablica została rozbita, a na ścianie, przy której stoi baner, powieszono ogromny baner w czerwono-czarnych barwach, z portretem Stepana Bandery i napisem: „Na Ukrainie będziemy czcili własnych bohaterów” – relacjonowała Michniewicz.

Kamień węgielny pod pomnik Sobieskiego został wmurowany i poświęcony w 2014 r. Michniewicz podkreśliła, że choć była to inicjatywa polskich mieszkańców Jaworowa, to uzyskała ona poparcie ukraińskich władz lokalnych. – U nas nigdy nie było konfliktów na tle narodowościowym – podkreśliła.

Jan III Sobieski, który dowodził bitwą pod Wiedniem w 1683 r. między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi a armią Imperium Osmańskiego, był starostą jaworowskim w latach 1644-1664.

Za: TVP.info

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Dostarczył Żydom chleba. Rozwścieczeni Niemcy torturowali go, zabili mu żonę i syna, a na końcu rozstrzelali

„Times of Israel”: kolaborantów żydowskich nie można stawiać w jednym szeregu z polskimi. Warto zapytać: DLACZEGO?