w ,

Unijny absurd! Wódka „Lubelska” zbyt podobna do niemieckiej „Lubeca”

Sąd UE odrzucił wniosek firmy Stock Polska o unijny znak towarowy dla marki alkoholi wysokoprocentowych „Lubelska”. Unijny sąd argumentował to w ten sposób, że marka „Lubelska” ma zbyt podobną nazwę do niemieckiej marki „Lubeca”, co może być mylące dla konsumentów.

Przedsiębiorstwo Stock Polska złożyło w 2013 roku wniosek o rejestracje znaku graficznego „Lubelska” jako unijnego znaku towarowego. Wniosek trafił do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Znak składa się czarnych liter napisanych po łuku, wraz z koroną ponad nim. Niemieckie przedsiębiorstwo Lass & Steffen GmbH Wein- und Spirtuosen-Import zgłosiło protest, twierdząc, ze znak towarowy „Lubeca” dla marki alkoholi został zarejestrowany już w 1985 roku. EUIPO przychylił się do protestu i oddalił wniosek o rejestrację polskiej marki alkoholów wysokoprocentowych. Spółka Stock nie była w stanie skutecznie odwołać się od decyzji, pomimo, iż pomiędzy obiema markami są różnice graficzne. EUIPO nie wycofało się ze swojej decyzji, firma Stock postanowiła iść do sądu.

19 stycznia zakończyła się sprawa, która trafiła do Sądu UE. Ten jednak podtrzymał decyzję EUIPO. Element korony w zapisie graficznym uznano za kosmetyczny, zaś konsumenci mogą obie marki ze sobą mylić. Tak więc sąd uznał nazwę „Lubelskiej” za zbyt podobną do tej, zarejestrowanej w 1985 roku przez niemiecką spółkę. Ponadto sąd uznał, że obie marki alkoholu najczęściej są zamawiane słownie w barach, restauracjach i klubach nocnych, tak więc podobieństwo fonetyczne jest zbyt podobne, i może prowadzić do pomyłek na niekorzyść konsumentów. Stock Polska musiała ponieść koszta postępowania sądowego. Oznacza to również, że polska marka wódki nie posiada wspólnotowej ochrony prawnej na terenie Unii Europejskiej.

Za: narodowcy.net

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

JAK POWSTAŁ KOD? [WIDEO]

Niemcy fałszują historię. „Polska powinna wynająć kancelarię prawną”