w ,

Uzbroimy Węgrów! Polska Grupa Zbrojeniowa planuje otwarcie przedstawicielstwa na Węgrzech

Polska Grupa Zbrojeniowa planuje otwarcie przedstawicielstwa na Węgrzech w najbliższym kwartale – informuje „Gazeta Polska”. Ustalenia te są rezultatem ostatniej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PGZ Błażeja Wojnicza w Budapeszcie. Będzie to kolejny krok w rozwoju zdolności eksportowych naszego lidera przemysłu obronnego, a współpraca z Budapesztem przyczyni się również do lepszego uzbrojenia węgierskiej armii.

Polacy od dawna współpracują z Węgrami przy różnych projektach związanych z sektorem zbrojeniowym. Dowodem regularnej współpracy są częste polsko-węgierskie spotkania przedstawicieli przemysłu i rządu. W październiku 2017 r. w siedzibie PGZ złożyła wizytę delegacja węgierskiego rządu oraz przedstawicieli przemysłu zbrojeniowego pod przewodnictwem dyrektora ds. uzbrojenia Sił Zbrojnych Węgier dr. Gaspara Marotha wyrażając zainteresowanie pozyskaniem polskich systemów artyleryjskich , obrony przeciwlotniczej i przeciwpancernej.

Węgry to ostatni kraj NATO, który używa samolotów transportowych An-26. W tym roku Budapeszt ma wybrać następcę wysłużonych jednostek wyprodukowanych jeszcze w czasach ZSRR. Do roku 2026 r. węgierskie wydatki na obronność mają wzrosnąć do wymaganych przez NATO 2 proc. PKB, obecnie jest to 1 proc. PKB. Węgrzy wykazują dużą determinację w pozyskaniu jak najszerszego zakresu kompetencji dotyczących możliwości serwisowania i utrzymywania produktów własnymi siłami.

Źródło: Gazeta Polska 04/2018

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Jeśli przedstawiciel PO mówi, że „Polacy mordowali Żydów, tylko obozów nie zakładali”, to partia ta musi spaść na samo dno

Jan Tomasz Gross w „FT”: Polska chce zafałszować historię Holokaustu