Interesujące musi być podłoże „generalskiej histerii”, jaka zapanowała w polskojęzycznych mediach kontrolowanych przez niemiecki kapitał oraz w TVN. Wszak w 2010 roku z wojska odeszło aż 28 doświadczonych i wyszkolonych w strukturach NATO generałów. Wówczas jednak nikt nie panikował, a sam MON – kierowany przez lekarza psychiatrę Bogdana Klicha – wypuszczał komunikaty, że to „nic nadzwyczajnego”. Kiedy jednak w 2016 r. z wojska odeszło 26 generałów, to nagle wspomniane media zaczęły krzyczeć o „wielkiej czystce” w polskim wojsku.
Trudno mi jednoznacznie odnieść się do tego, co dzieje się w polskiej armii. Jest to dość hermetyczne i zhierarchizowane środowisko, stąd nie będę podejmował się oceny tej sytuacji. Informacje o kolejnych odejściach są jednak faktem. Generałowie przechodzą na emerytury – część z nich z uwagi na wiek. Zdecydowana większość robi to jednak z własnej woli. Innymi słowy – mogliby jeszcze służyć w wojsku, ale z jakiś względów tego nie robią. W 2016 roku odeszło ich łącznie 26. W tym kontekście warto jednak zwrócić uwagę na inny aspekt tej sprawy.
Otóż w 2010 roku z polskiej armii odeszło – uwaga – 28 generałów. W zdecydowanej większości byli to doświadczeni i wyszkoleni już w strukturach NATO dowódcy. Z jakiegoś względu podejmowali oni jednak decyzje, aby opuścić struktury Wojska Polskiego i przejść na emerytury (przypomnijmy – mundurowi mogą to uczynić już po 15 latach służby). Co jednak istotne – wówczas temat odejść generałów z armii nie był topowym tematem polskich mediów. Owszem – pojawiały się pojedyncze teksty czy reportaże na ten temat, ale nie sposób tego porównać do obecnej histerii medialnej, jaką generują polskojęzyczne media kontrolowane przez niemiecki kapitał oraz w TVN. Nikt nie grzał tematu na newsowych „jedynkach”, nikomu nie przyszło do głowy, aby robić z tego materiały na główne wydania serwisów informacyjnych przez kilka dni z rzędu.
Powstaje zatem pytanie – czy odejścia generałów z polskiej armii to rzeczywisty, czy też może sztuczny problem stworzony do celów czysto politycznych, którego istnienie zawdzięczamy mediom głównego nurtu?