Więcej meczetów! Islamskie wspólnoty we Włoszech się jednoczą. Czy przejmą władzę?

0
1585

Muzułmańskie wspólnoty wyznaniowe we Włoszech postanowiły powołać Zgromadzenie Islamskie. Jego zadaniem będzie prowadzenie rozmów z państwem. Wśród postulatów mahometanie wymieniają większą ilość meczetów oraz muzułmańskich cmentarze oraz pozytywne (z ich perspektywy) rozstrzygnięcie kwestii uboju rytualnego (halal).

Inicjatywa Zgromadzenia zrodziła się w liguryjskiej Imperii na północy Włoch – informuje dziennik „La Stampa”. Pomysłodawcom takiej formy samoorganizowania się muzułmanów jest pisarz oraz islamski aktywista Roberto Hamza Piccardo. Jak wyjaśnia, organizacja nie ma ambicji stania się partią polityczną.

Zadaniem Zgromadzenia Islamskiego będzie negocjowanie z państwem włoskich praw dla muzułmanów. Instytucja ma rozpocząć działalność od przyszłego roku. Zdaniem Piccarda zniweluje ona sytuację, w której państwo zawarło porozumienia ze wszystkimi wspólnotami religijnymi oprócz islamskiej.

Jak stwierdził pomysłodawca zwołania Zgromadzenia Islamskiego, we Włoszech liczba muzułmanów stale się zwiększa. Obecnie w kraju nad Tybrem żyje ich 2,7 mln. 900 tys. z nich to Włosi. Do roku 2030 mahometan ma być w państwie włoskim 5 milionów. Zgodnie ze statystykami przywołanymi przez Piccarda w roku 2060 już 1/3 ludności kraju będzie pochodzić z zagranicy.

Za: pch24.pl

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here