Zdjęcie za Facebookiem Wojciecha Sumlińskiego
w

Wojciech Sumliński uniewinniony. SN nie będzie rozpoznawał kasacji! Za rządów PO chciano zdyskredytować niewygodnego dziennikarza?

Dziennikarz Wojciech Sumliński jest już ostatecznie uniewinniony w sprawie płatnej protekcji przy weryfikacji oficera WSI – SN postanowił w środę, że złożona, a następnie wycofana przez prokuraturę kasacja w jego sprawie nie będzie rozpoznawana.

SN wróci natomiast do rozpatrywania kasacji od wyroku skazującego na cztery lata więzienia i ponad 54 tys. zł grzywny drugiego oskarżonego – b. oficera WSI Aleksandra L. Kasacje na jego korzyść wniosła zarówno obrona jak i mazowiecki wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej ds. przestępczości i korupcji. Ponieważ jednak prokuratura chce wycofać się także z tej kasacji, zgodnie z przepisami, musi uzyskać na to zgodę L. SN wyznaczył jej 14 dni.

Broniąca Sumlińskiego mec. Konstancja Puławska podkreślała po ogłoszeniu postanowienia SN, że „cieszy się, iż sprawa wreszcie się kończy”.

– Cieszę się, że prokuratura cofnęła tę kasację i nareszcie po tylu latach procesu zachowuje się jak oskarżyciel publiczny w stosunku do skazanego L., a nie jak jego obrońca – powiedziała.

Dodała, że jeżeli SN uchyli sprawę b. oficera WSI do ponownego rozpoznania „to jej klient będzie uczestniczył w rozprawach ale już w charakterze świadka”. – Dla niego dzisiaj ta sprawa się definitywnie, pozytywnie kończy. To dla nas duża ulga, sprawiedliwości stało się zadość – mówiła. W grudniu 2009 r. Wojciech Sumliński i Aleksander L. zostali oskarżeni przez warszawską prokuraturę apelacyjną o powoływanie się od grudnia 2006 r. do stycznia 2007 r. na wpływy w Komisji Weryfikacyjnej WSI i podjęcie się ˜– w zamian za 200 tys. zł – załatwienia pozytywnej weryfikacji oficera WSI płk. Leszka T. Ten oficer tajnych służb wojska jeszcze z PRL ostatecznie został negatywnie zweryfikowany. Oskarżonym groziło do ośmiu lat więzienia.

Cztery lata więzienia dla Aleksandra L.

Sześć lat później, w grudniu 2015 r., Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli uniewinnił Sumlińskiego oraz skazał na cztery lata więzienia i ponad 54 tys. zł grzywny Aleksandra L. Wyrok ten został we wrześniu 2016 r. utrzymany przez warszawski sąd okręgowy. Kasacje w tej sprawie początkowo złożyła zarówno obrona L. jak i prokuratura (na niekorzyść Sumlińskiego i na korzyść b. oficera WSI). Ta ostatnia, pod koniec kwietnia br., wystąpiła jednak do SN z pismem cofającym kasacje. L. od początku przyznawał się do zarzucanego mu czynu i sam wnosił o wymierzenie mu takiej kary, jaką otrzymał.

Za okoliczności łagodzące w grudniu 2015 r. sąd rejonowy uznał, że L. stał się ofiarą prowokacji Leszka T. (zmarł w 2012 r.), któremu w rzeczywistości na tej weryfikacji nawet nie zależało. Sąd ustalił też, że L. dramatycznie potrzebował pieniędzy, by pomóc ciężko chorej żonie. Śledztwo zainicjował Leszek T., który nagrywał rozmowy z płk. L. i Sumlińskim.

Próba samobójcza Sumlińskiego

W listopadzie 2007 r., po przegranych przez PiS wyborach, Leszek T. zawiadomił o sprawie ówczesnego marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, który poinformował o niej ABW. Sprawa nabrała rozgłosu w mediach w 2008 r., gdy sąd – po uwzględnieniu zażalenia prokuratury – zdecydował o aresztowaniu Sumlińskiego. Dzień później dziennikarz próbował popełnić samobójstwo w warszawskim kościele. Po tym zdarzeniu odstąpiono od jego aresztowania. Przez pewien czas aresztowany był natomiast L.

Dziennikarz od początku nie przyznawał się do winy. Mówił, że była to prowokacja T. wymierzona m.in. w Komisję Weryfikacyjną kierowaną przez Antoniego Macierewicza. Media ponownie nawiązywały do tej sprawy w 2012 r., kiedy zmarł Leszek T., mający zeznawać w procesie. Prokuratura podała, że przyczyną śmierci była niewydolność krążenia. Śledztwo w sprawie jego śmierci umorzono.

W 2014 r. przez prawie 4 godziny prezydent Komorowski zeznawał jako świadek w tym procesie – rozprawa odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Informacja za: TVP.INFO, PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

PRZEŚLADOWANIA W XXI WIEKU: Oto jak chrześcijanie żyją w poszczególnych krajach Półwyspu Arabskiego

UWAGA! 8 osób zatrzymanych ws. reprywatyzacji, w tym adwokaci! WRESZCIE!