Wpływy z VAT w ciągu roku wzrosły o 23%. To oznacza, że luka VAT za rządów PO była gigantyczna, a państwo okradano na potęgę! - PrawicowyInternet.pl
niedziela, 31 maja, 2020

Wpływy z VAT w ciągu roku wzrosły o 23%. To oznacza, że luka VAT za rządów PO była gigantyczna, a państwo okradano na potęgę!

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Mafia paliwowa oraz grupy wyłudzające od Skarbu Państwa zwroty podatku VAT przez cały poprzedni rok były w zdecydowanym odwrocie. Wprowadzenie m.in. pakietu paliwowego i energetycznego, odwróconego VAT-u na niektóre towary oraz zwiększenie kar za oszustwa związane z wyłudzaniem zwrotu VAT-u spowodowały, że dochody państwa z tytułu tego podatku wzrosły w 2017 roku o 30 mld zł względem roku 2016 i o 44 mld zł względem roku 2013. To potwierdza, że za PO tzw. luka VAT była w gigantyczna, a państwo okradano na potęgę!

– “Ten rząd przez półtora roku zrobił więcej w zakresie uszczelniania systemu VAT niż poprzednicy przez dziesięć lat” – powiedział w maju ubiegłego roku Tomasz Kassel, partner w PwC. Wymierne efekty najlepiej zmian widać po wynikach budżetowych za 2017 rok. Dochody z VAT wyniosły 157 mld zł, czyli wzrosły o 23 proc. w porównaniu z 2016 rokiem. Nasze państwo zarobiło o 30 mld zł więcej, choć – mając na względzie specyfikę problemu wyłudzania zwrotów VAT przez mafię – chyba lepszym byłoby tutaj użycie słów “nasze państwo nie straciło 30 mld zł”.

Jeszcze więcej nasze państwo “nie straciło”, gdy porównany wyniki z lat wcześniejszych. Dochody z VAT z 2017 roku względem dochodów z roku 2013 były wyższe aż o 44 mld zł! Tak się złożyło, że akurat w latach kiedy krajem rządziła ekipa Platformy Obywatelskiej tzw. “luka w VAT” (czyli procentowa różnica między wpływami z tytułu podatku VAT jakie państwo powinno osiągać, a wpływami rzeczywiście osiąganymi) z jednego z najniższych poziomów w Europie urosła do jednego z najwyższych.

Przypomnijmy – szacuje się, że w 2007 roku luka VAT wynosiła w naszym kraju około 5 proc. W ciągu 8 kolejnych lat urosła do poziomu ponad 23 proc.! W przełożeniu na wartości nominalne, to około 50,4 mld zł. Nasze państwo było okradane na potęgę i mało kto się tym rzeczywiście przejmował.

Analitycy Narodowego Banku Polskiego oceniają, że tylko przez ostatnie dwa lata (2016–2017) lukę w VAT udało się zmniejszyć nawet o 9 pkt. proc. (tj. do ok. 15 proc.). Cel do 2020 roku, jaki postawił sobie rząd Morawieckiego, to luka na poziomie 5 proc. Jeśli tempo uszczelniania VAT-u zostanie zachowane, a wobec członków mafii VAT zaczną zapadać wieloletnie wyroki więzienia połączone z przepadkiem całego mienia – wierzę, że jest to całkiem możliwe.

Za: niewygodne.info.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,176FaniLubię
17,892ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy