foto: PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0)
w ,

Wpływy z VAT w ciągu roku wzrosły o 23%. To oznacza, że luka VAT za rządów PO była gigantyczna, a państwo okradano na potęgę!

Mafia paliwowa oraz grupy wyłudzające od Skarbu Państwa zwroty podatku VAT przez cały poprzedni rok były w zdecydowanym odwrocie. Wprowadzenie m.in. pakietu paliwowego i energetycznego, odwróconego VAT-u na niektóre towary oraz zwiększenie kar za oszustwa związane z wyłudzaniem zwrotu VAT-u spowodowały, że dochody państwa z tytułu tego podatku wzrosły w 2017 roku o 30 mld zł względem roku 2016 i o 44 mld zł względem roku 2013. To potwierdza, że za PO tzw. luka VAT była w gigantyczna, a państwo okradano na potęgę!

– „Ten rząd przez półtora roku zrobił więcej w zakresie uszczelniania systemu VAT niż poprzednicy przez dziesięć lat” – powiedział w maju ubiegłego roku Tomasz Kassel, partner w PwC. Wymierne efekty najlepiej zmian widać po wynikach budżetowych za 2017 rok. Dochody z VAT wyniosły 157 mld zł, czyli wzrosły o 23 proc. w porównaniu z 2016 rokiem. Nasze państwo zarobiło o 30 mld zł więcej, choć – mając na względzie specyfikę problemu wyłudzania zwrotów VAT przez mafię – chyba lepszym byłoby tutaj użycie słów „nasze państwo nie straciło 30 mld zł”.

https://www.youtube.com/watch?v=aM7MpIuOHtc

Jeszcze więcej nasze państwo „nie straciło”, gdy porównany wyniki z lat wcześniejszych. Dochody z VAT z 2017 roku względem dochodów z roku 2013 były wyższe aż o 44 mld zł! Tak się złożyło, że akurat w latach kiedy krajem rządziła ekipa Platformy Obywatelskiej tzw. „luka w VAT” (czyli procentowa różnica między wpływami z tytułu podatku VAT jakie państwo powinno osiągać, a wpływami rzeczywiście osiąganymi) z jednego z najniższych poziomów w Europie urosła do jednego z najwyższych.

Przypomnijmy – szacuje się, że w 2007 roku luka VAT wynosiła w naszym kraju około 5 proc. W ciągu 8 kolejnych lat urosła do poziomu ponad 23 proc.! W przełożeniu na wartości nominalne, to około 50,4 mld zł. Nasze państwo było okradane na potęgę i mało kto się tym rzeczywiście przejmował.

Analitycy Narodowego Banku Polskiego oceniają, że tylko przez ostatnie dwa lata (2016–2017) lukę w VAT udało się zmniejszyć nawet o 9 pkt. proc. (tj. do ok. 15 proc.). Cel do 2020 roku, jaki postawił sobie rząd Morawieckiego, to luka na poziomie 5 proc. Jeśli tempo uszczelniania VAT-u zostanie zachowane, a wobec członków mafii VAT zaczną zapadać wieloletnie wyroki więzienia połączone z przepadkiem całego mienia – wierzę, że jest to całkiem możliwe.

Za: niewygodne.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Dariusz Matecki: KREOWANIE FAŁSZYWEJ RZECZYWISTOŚCI na przykładzie sprawy Piotra Rybaka i TVN

Ukraina chce zbliżenia z Izraelem. Prezydent Poroszenko zaprasza premiera Netanjahu do Kijowa