By Klearchos Kapoutsis from Santorini, Greece
w

Wraca normalność. Do szkół wracają drożdżówki :-)

Pieczywo półcukiernicze i cukiernicze, czyli m.in. drożdżówki o określonych kryteriach zawartości cukru będzie można kupić w sklepikach szkolnych od 1 września 2016 r.

Minister Zdrowia skierował do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach.

Projekt wprowadza zmiany w stosunku do bardzo restrykcyjnego rozporządzenia, które weszło w życie 1 września 2015 r. – upraszcza i łagodzi obecnie obowiązujące przepisy. „To dobra wiadomość dla osób, które organizują zbiorowe żywienie w szkołach – powiedział na wczorajszej konferencji minister Konstanty Radziwiłł. – Pracujemy nad takimi rozwiązaniami, które pokazują, że można odżywiać się zdrowo, a jednocześnie smacznie”.

Projekt nowego rozporządzenia zakłada powrót do szkół m.in. pieczywa półcukierniczego oraz cukierniczego (czyli m.in. drożdżówek), które jednak będą musiały spełniać określone kryteria zawartości cukru, tłuszczu i soli – mniej restrykcyjne niż obecnie. W  sklepikach będzie można także kupić kanapki z różnego rodzaju pieczywa.

Projekt ma na celu ochronę zdrowia dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym.  Ograniczenie im dostępu do środków spożywczych zawierających znaczne ilości składników, których spożywanie nie jest dobre dla ich zdrowia i rozwoju, pozwala zmniejszyć udział takich produktów w codziennej diecie i przyczynia się do kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych.

Źródło: men.gov.pl / mz.gov.pl

Warto przypomnieć…

https://www.youtube.com/watch?v=5XOoA5_XVJs

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Genialny pomysł! ArtSherlock – aplikacja do identyfikacji dzieł sztuki zrabowanych w Polsce podczas II wojny światowej

Rafał Ziemkiewicz: Co dalej z ruchem wolnościowym w Polsce?