Członkowie Szkolnego Klubu Historycznego Technikum Informatycznego Szczecińskiego Collegium Informatycznego., podobnie jak rok temu, przygotowali projekt historyczny oparty na wybranym wierszu. Tym razem tematem tej inicjatywy był wiersz „Polscy Bandyci”, który ukazał się w biuletynie Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w Łomży w 1946 roku. Autor wiersza pozostaje nieznany. Wybór wiersza ma związek z nadchodzącym 1 marca Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Wiersz „Polscy Bandyci” nosi przewrotny tytuł i nawiązuje do określenia, którego władze PRL używały w stosunku do żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego walczących po 1944 roku (do 1963 roku – do śmierci ostatniego ukrywającego się – kaprala Józefa Franczaka ps. „Lalek”). Przypomina, że Polacy walczący o niepodległość i wolność naszej Ojczyzny już od czasów zaborów i powstań byli traktowani przez zaborców i okupantów, jak pospolici bandyci.
Ujęcia do filmu zostały nagrane na terenie Szczecina, w miejscach związanych z powojennymi losami polskich żołnierzy. Odnaleźć je można m.in. przy areszcie śledczym na ul. Kaszubskiej, przy Komendzie Wojewódzkiej Policji czy na Cmentarzu Centralnym, gdzie znajduje się tablica poświęcona zamordowanym strzałem w tył głowy w 1948 roku żołnierzom Bojowego Oddziału Armii (miejsce zakopania ich ciał zostało odnalezione dopiero w 2009 roku).
Część ujęć została nagrana w trakcie Mszy świętej w 75. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Dziękujemy administracji Bazyliki Archikatedralnej św. Jakuba Apostoła w Szczecinie za umożliwienie realizacji nagrań.
W nagraniach udział wzięli Klaudia Bałszan, Kacper Lisicki, Krzysztof Matusiński, Wojciech Szelestowicz (lektor). Realizację i montaż przeprowadził Michał Rasiewicz. Opiekunem projektu jest pan Adam Czarniawski.