Wszystkie uczestniczki MŚ w szachach w 2017 w Iranie mają występować w hidżabach!

0
17043

Islamska Republika Iranu rzadko jest organizatorem sportowych imprez na światowym poziomie. Zamieszanie i problemy wynikające z faktu, że najbliższe mistrzostwa świata w szachach odbędą się w Teheranie jedynie potwierdzają i umacniają tę praktykę. Irański pomysł, by wszystkie zawodniczki rywalizowały w hidżabach nie podoba się Europejkom. I nie tylko.

Szachowa mistrzyni USA, Nazi Paikidze-Barnes (Gruzinka urodzona w Irkucku) oświadczyła, że jeśli miejsce rozgrywania MŚ nie zostanie zmienione, zbojkotuje finały w Teheranie. Paikidze – Barnes uważa, że Iran nie ugnie się pod wpływem spektakularnych nawet protestów czołowych zawodniczek świata.

– Zachowanie organizatorów MŚ to jawny przykład dyskryminacji i braku szacunku dla kobiet – nie kryje Nazi Paikidze-Barnes. W ślad za Amerykanką chcą iść inne zagraniczne zawodniczki.

Jak poinformowała w wywiadzie dla telewizji CNN rzeczniczka prasowa Światowej Federacji Szachów FIDE, „prowadzone są działania mające zapewnić jak najwyższy komfort startującym w czempionacie zawodniczkom”. Rzeczniczka dodała, że jak na razie do federacji nie wpłynęły żadne oficjalne skargi. Ani od startujących zawodniczek, ani od federacji krajowych.

Przewodniczący Brytyjskiej Federacji Szachów uważa za niedopuszczalne narzucanie zawodniczkom spoza Iranu dostosowywania się do zwyczajów religijnych obowiązujących w Islamskiej Republice Iranu.

W lutym br. w stolicy Iranu odbyły się szachowe zawodu Grand Prix kobiet. Rywalizujące w zawodach panie musiały występować w hidżabach. W lutowych zawodach w Teheranie wśród zawodniczek zagranicznych dominowały jednak Chinki i szachistki z byłego ZSRR.

Za: pch24.pl, źródło „TASS”, „CNN”

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here