WYSTARCZY NIE KRAŚĆ! Po czterech miesiącach br. polskie górnictwo ma 1,2 mld zł czystego zysku! Rok 2017 może się zakończyć absolutnym rekordem!

3
143417

Wygląda na to, że wydobywanie węgla znowu staje się bardzo opłacalną gałęzią gospodarki naszego kraju. Rosnące ceny na światowych rynkach istotnie wpływają na dochodowość polskich kopalni, które w Europie nie mają już zbyt wielkiej konkurencji. Zgodnie z danymi Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) – w okresie I-IV polskie kopalnie miały 1,2 mld zł zysku. W analogicznym okresie rok temu zysk sektora wynosił jedynie 52 mln zł, a w 2015 roku notowane były straty. I pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno “eksperci” mówili, iż sektor górniczy w Polsce to można już tylko zaorać.

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) przygotowała raport na temat stanu polskiego górnictwa po czterech pierwszych miesiącach tego roku. Okazuje się, że spółki wydobywające węgiel kamienny w naszym kraju (a większość z nich jest kontrolowana przez państwo) zanotowały w tym czasie 1 mld 256 mln zł zysku na czysto. Ten świetny wynik było pochodną zwiększonych przychodów z jego sprzedaży (wzrost o 32,8 proc. r/r) oraz zmniejszających się kosztów produkcji (spadek o 8,4 proc. r/r).

WYSTARCZY NIE KRAŚĆ! Deficyty budżetowe po maju: 2013 – 30,9 mld zł, 2014 – 22,5 mld zł, 2015 – 19,6 mld zł, 2017 – tylko 0,2 mld zł (!)

Decydujący wpływ na wzrost przychodów ze sprzedaży miała sytuacja na rynku węgla koksowego, który – dzięki skokowemu wzrostowi cen na światowych rynkach – zdrożał o ponad 143 proc. (czyli o 432,78 zł na tonie), osiągając między styczniem a kwietniem średnią cenę w wysokości 735,26 zł za tonę. Natomiast średnia cena dominującego w polskiej produkcji węgla energetycznego wyniosła 229,71 zł i była wyższa od ceny sprzed roku o 16,76 zł na tonie (wzrost o 7,9 proc.).

Warto zauważyć, że jeśli tempo generowania zysków z pierwszych czterech miesięcy zostanie utrzymane do końca grudnia, to rok 2017 zakończy się rekordowym wynikiem 3,6 mld zł. Jak do tej pory najlepszy wynik polskie górnictwo osiągnęło w 2011 roku, kiedy wygenerowało zysk na poziomie 2,8 mld zł. I pomyśleć, że jeszcze 2-3 lata temu wszelkiej maści “eksperci” od górnictwa twierdzili, że kopalnie w Polsce to można już tylko zamykać (ewentualnie sprzedawać niemieckim inwestorom).

Za: niewygodne.info.pl

Komentarze:

komentarzy

3 KOMENTARZE

  1. To w końcu wystarczy nie kraść, czy po prostu wzrosła cena węgla na rynkach światowych? Rozumiem, że teraz ten zysk zostanie w pełni zwrócony do budżetu, żeby w końcu oddać, za dopłacanie przez lata do kopalń?

  2. Tak wlasnie postepuje sie w krajach afrykanskich.Obsadza sie rzady (ZWYRODNIALCAMI) lub kupuje.To samo bylo w Naszym Kraju za POmyji zydowskich.ZYD KURWA,ZLODZIEJ i MILICJANT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here