Piotr1952 / fotopolska.eu [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
w , ,

WYSTARCZY NIE KRAŚĆ! Po czterech miesiącach br. polskie górnictwo ma 1,2 mld zł czystego zysku! Rok 2017 może się zakończyć absolutnym rekordem!

Wygląda na to, że wydobywanie węgla znowu staje się bardzo opłacalną gałęzią gospodarki naszego kraju. Rosnące ceny na światowych rynkach istotnie wpływają na dochodowość polskich kopalni, które w Europie nie mają już zbyt wielkiej konkurencji. Zgodnie z danymi Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) – w okresie I-IV polskie kopalnie miały 1,2 mld zł zysku. W analogicznym okresie rok temu zysk sektora wynosił jedynie 52 mln zł, a w 2015 roku notowane były straty. I pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno „eksperci” mówili, iż sektor górniczy w Polsce to można już tylko zaorać.

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) przygotowała raport na temat stanu polskiego górnictwa po czterech pierwszych miesiącach tego roku. Okazuje się, że spółki wydobywające węgiel kamienny w naszym kraju (a większość z nich jest kontrolowana przez państwo) zanotowały w tym czasie 1 mld 256 mln zł zysku na czysto. Ten świetny wynik było pochodną zwiększonych przychodów z jego sprzedaży (wzrost o 32,8 proc. r/r) oraz zmniejszających się kosztów produkcji (spadek o 8,4 proc. r/r).

WYSTARCZY NIE KRAŚĆ! Deficyty budżetowe po maju: 2013 – 30,9 mld zł, 2014 – 22,5 mld zł, 2015 – 19,6 mld zł, 2017 – tylko 0,2 mld zł (!)

Decydujący wpływ na wzrost przychodów ze sprzedaży miała sytuacja na rynku węgla koksowego, który – dzięki skokowemu wzrostowi cen na światowych rynkach – zdrożał o ponad 143 proc. (czyli o 432,78 zł na tonie), osiągając między styczniem a kwietniem średnią cenę w wysokości 735,26 zł za tonę. Natomiast średnia cena dominującego w polskiej produkcji węgla energetycznego wyniosła 229,71 zł i była wyższa od ceny sprzed roku o 16,76 zł na tonie (wzrost o 7,9 proc.).

Warto zauważyć, że jeśli tempo generowania zysków z pierwszych czterech miesięcy zostanie utrzymane do końca grudnia, to rok 2017 zakończy się rekordowym wynikiem 3,6 mld zł. Jak do tej pory najlepszy wynik polskie górnictwo osiągnęło w 2011 roku, kiedy wygenerowało zysk na poziomie 2,8 mld zł. I pomyśleć, że jeszcze 2-3 lata temu wszelkiej maści „eksperci” od górnictwa twierdzili, że kopalnie w Polsce to można już tylko zamykać (ewentualnie sprzedawać niemieckim inwestorom).

Za: niewygodne.info.pl

https://www.youtube.com/watch?v=dWrepYpNwNE

Co myślisz?

3 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. To w końcu wystarczy nie kraść, czy po prostu wzrosła cena węgla na rynkach światowych? Rozumiem, że teraz ten zysk zostanie w pełni zwrócony do budżetu, żeby w końcu oddać, za dopłacanie przez lata do kopalń?

  2. Tak wlasnie postepuje sie w krajach afrykanskich.Obsadza sie rzady (ZWYRODNIALCAMI) lub kupuje.To samo bylo w Naszym Kraju za POmyji zydowskich.ZYD KURWA,ZLODZIEJ i MILICJANT.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

MSZ podejmie współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej. Chodzi o popularyzowanie historii Polski!

Muzułmanin żąda zmian od FIFA. Chce zakazu znaku krzyża na boisku!