Wywiad z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w dzienniku "China Daily" - PrawicowyInternet.pl
piątek, 29 maja, 2020

Wywiad z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w dzienniku “China Daily”

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Wywiad z Prezydentem RP Andrzejem Dudą ukazał się w dzienniku “China Daily” 20 czerwca 2016 roku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zauważył, że druga wizyta chińskiego Przewodniczącego Xi Jinpinga w Europie Środkowo-Wschodniej w przeciągu mniej niż trzech miesięcy jest wyrazem pełnego uznania Przewodniczącego dla dynamiki i wagi naszego regionu.  – Nie ulega wątpliwości, że Przewodniczący Xi Jinping zdaje sobie świetnie sprawę z dynamiki w tej części świata – stwierdził Prezydent Duda, udzielając wyłącznego wywiadu dziennikowi „China Daily”.

Prezydent Duda powiedział, że Polska jest dzisiaj w pełni gotowa na przyjęcie Przewodniczącego Xi i jego małżonki, Peng Liyuan, po ich wcześniejszym pobycie w Serbii. Pod koniec marca tego roku, Przewodniczący Xi złożył wizytę państwową w Republice Czeskiej, która przetarła polityczne szlaki dla podpisania ponad dziesięciu projektów gospodarczych i handlowych.

– Ta druga wizyta (w okresie mniej niż trzech miesięcy) podkreśla, jak ważna dla Chin staje się Europa Środkowo-Wschodnia – zauważył Andrzej Duda, który w listopadzie ubiegłego roku odwiedził Chiny.

Wspominając, że w trakcie swej pierwszej w życiu podróży do Chin pozostawał pod ogromnym wrażeniem historii i dziedzictwa Chin, liczących sobie kilka tysięcy lat, Prezydent Duda podkreślił, że Przewodniczący Xi uzna Polskę i cały region za niezwykle atrakcyjny rynek, obszar nieograniczonych możliwości dla głębszej współpracy gospodarczej.

W trakcie wizyty polskiego prezydenta w Chinach w listopadzie ubiegłego roku, Polska i Chiny podpisały dokument o współpracy w ramach Inicjatywy „Jednego Pasa i Jednego Szlaku”, a Polska stała się oficjalnie członkiem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. – Postrzegamy to jako możliwość znalezienia nowych sposobów finansowania ambitnych projektów infrastrukturalnych w Polsce i w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

Polski przywódca zauważył także, że Polska musi poprawić współpracę na osi Północ-Południe, która była zaniedbywana od czasu akcesji do Unii Europejskiej w 2004 roku, oraz mówił o potrzebie budowania dalszej sieci autostrad i dróg kolejowych, które będą stanowiły ogniwo łączące region Bałtyku i Bałkany.

– Jestem przekonany, że dałoby to nam wszystkim ogromny impuls – powiedział Prezydent. – Chiny mogą odegrać w tym obszarze istotną rolę.

– Z drugiej strony mamy także nadzieję, że polskie firmy skorzystają w ogromnej mierze z Inicjatywy „Jednego Pasa i Jednego Szlaku”, zauważył Andrzej Duda, dodając, że dysponują one doświadczeniem i wysoko wykwalifikowaną siła roboczą i że z pewnością będą mogły nawiązać długotrwale i owocne relacje partnerskie z firmami chińskimi.

Prezydent Duda stwierdził, że zdaje sobie sprawę z tego, iż Pekin odgrywa coraz bardziej kluczową rolę na arenie międzynarodowej, że wiele firm chińskich zdobywa uznanie i rozpoznawalność poza granicami i że Chiny są krajem, w którym miliony ludzi wydźwignęły się w ostatnich dziesięcioleciach z ubóstwa.

Podkreślił, że jednym z największych wyzwań obecnej doby jest problem nierówności społecznych i nierównomiernego wzrostu pomiędzy miastami a obszarami wiejskimi, i że jest świadom tego, ile władze chińskie uczyniły, by zająć się tym problemem. – Z drugiej strony, wiele narodów europejskich musiało ostatnio zmierzyć się z dokładnie tymi samymi problemami – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent Duda zauważył, że w trakcie wizyty zostaną podpisane dziesiątki umów dwustronnych, co położy tym samym podwaliny pod dalszą współpracę pomiędzy Chinami a Rzecząpospolitą. – Jednakże nasze relacje nie powinny ograniczać się jedynie do płaszczyzny gospodarczej –  powiedział Andrzej Duda.

– Jestem tego, że Przewodniczący Xi i jego małżonka, Peng Liyuan, zakochają się w polskiej kulturze, polskiej muzyce, i wreszcie – w polskiej kuchni – stwierdził.

Za: prezydent.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,187FaniLubię
17,880ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy