Za: facebook.com Andrzej Duda
w , ,

Wywiad z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w dzienniku “China Daily”

Wywiad z Prezydentem RP Andrzejem Dudą ukazał się w dzienniku “China Daily” 20 czerwca 2016 roku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zauważył, że druga wizyta chińskiego Przewodniczącego Xi Jinpinga w Europie Środkowo-Wschodniej w przeciągu mniej niż trzech miesięcy jest wyrazem pełnego uznania Przewodniczącego dla dynamiki i wagi naszego regionu.  – Nie ulega wątpliwości, że Przewodniczący Xi Jinping zdaje sobie świetnie sprawę z dynamiki w tej części świata – stwierdził Prezydent Duda, udzielając wyłącznego wywiadu dziennikowi „China Daily”.

Prezydent Duda powiedział, że Polska jest dzisiaj w pełni gotowa na przyjęcie Przewodniczącego Xi i jego małżonki, Peng Liyuan, po ich wcześniejszym pobycie w Serbii. Pod koniec marca tego roku, Przewodniczący Xi złożył wizytę państwową w Republice Czeskiej, która przetarła polityczne szlaki dla podpisania ponad dziesięciu projektów gospodarczych i handlowych.

– Ta druga wizyta (w okresie mniej niż trzech miesięcy) podkreśla, jak ważna dla Chin staje się Europa Środkowo-Wschodnia – zauważył Andrzej Duda, który w listopadzie ubiegłego roku odwiedził Chiny.

Wspominając, że w trakcie swej pierwszej w życiu podróży do Chin pozostawał pod ogromnym wrażeniem historii i dziedzictwa Chin, liczących sobie kilka tysięcy lat, Prezydent Duda podkreślił, że Przewodniczący Xi uzna Polskę i cały region za niezwykle atrakcyjny rynek, obszar nieograniczonych możliwości dla głębszej współpracy gospodarczej.

W trakcie wizyty polskiego prezydenta w Chinach w listopadzie ubiegłego roku, Polska i Chiny podpisały dokument o współpracy w ramach Inicjatywy „Jednego Pasa i Jednego Szlaku”, a Polska stała się oficjalnie członkiem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. – Postrzegamy to jako możliwość znalezienia nowych sposobów finansowania ambitnych projektów infrastrukturalnych w Polsce i w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

Polski przywódca zauważył także, że Polska musi poprawić współpracę na osi Północ-Południe, która była zaniedbywana od czasu akcesji do Unii Europejskiej w 2004 roku, oraz mówił o potrzebie budowania dalszej sieci autostrad i dróg kolejowych, które będą stanowiły ogniwo łączące region Bałtyku i Bałkany.

– Jestem przekonany, że dałoby to nam wszystkim ogromny impuls – powiedział Prezydent. – Chiny mogą odegrać w tym obszarze istotną rolę.

– Z drugiej strony mamy także nadzieję, że polskie firmy skorzystają w ogromnej mierze z Inicjatywy „Jednego Pasa i Jednego Szlaku”, zauważył Andrzej Duda, dodając, że dysponują one doświadczeniem i wysoko wykwalifikowaną siła roboczą i że z pewnością będą mogły nawiązać długotrwale i owocne relacje partnerskie z firmami chińskimi.

Prezydent Duda stwierdził, że zdaje sobie sprawę z tego, iż Pekin odgrywa coraz bardziej kluczową rolę na arenie międzynarodowej, że wiele firm chińskich zdobywa uznanie i rozpoznawalność poza granicami i że Chiny są krajem, w którym miliony ludzi wydźwignęły się w ostatnich dziesięcioleciach z ubóstwa.

Podkreślił, że jednym z największych wyzwań obecnej doby jest problem nierówności społecznych i nierównomiernego wzrostu pomiędzy miastami a obszarami wiejskimi, i że jest świadom tego, ile władze chińskie uczyniły, by zająć się tym problemem. – Z drugiej strony, wiele narodów europejskich musiało ostatnio zmierzyć się z dokładnie tymi samymi problemami – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent Duda zauważył, że w trakcie wizyty zostaną podpisane dziesiątki umów dwustronnych, co położy tym samym podwaliny pod dalszą współpracę pomiędzy Chinami a Rzecząpospolitą. – Jednakże nasze relacje nie powinny ograniczać się jedynie do płaszczyzny gospodarczej –  powiedział Andrzej Duda.

– Jestem tego, że Przewodniczący Xi i jego małżonka, Peng Liyuan, zakochają się w polskiej kulturze, polskiej muzyce, i wreszcie – w polskiej kuchni – stwierdził.

Za: prezydent.pl

https://www.youtube.com/watch?v=K9HptjFdmOc

3 komentarze

Dodaj odpowiedź

3 pingi oraz trackbacki

  1. Pingback:

  2. Pingback:

  3. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Wdowa po Kiszczaku broni SB-ckich emerytur: “Za 2 tys. nie da się wyżyć!”. Niech wie, że większość polskich emerytów żyje za znacznie mniejsze pieniądze!

Brexit. Jarosław Kaczyński: Potrzebny jest nowy traktat europejski!