Założenie firmy w Polsce trwa średnio 37 dni. W Czechach 9 dni, na Węgrzech 7, a w Estonii tylko 3,5 dnia

0
3401

Zgodnie z najnowszą edycją stworzonego przez Bank Światowy raportu “Doing Business”, nasz kraj zajmuje dopiero 107. miejsce na świecie pod względem czasu potrzebnego na założenie firmy działającej jako spółka z o.o. Przeciętnie trwa to u nas aż 37 dni. Pod tym względem plasujemy się gdzieś pomiędzy Zambią, Ghaną i Madagaskarem. Nie mamy też się co porównywać z innymi krajami naszego regionu – w Czechach założenie firmy trwa przeciętnie 9 dni, na Węgrzech 7 dni, a w Estonii jedynie 3,5 dnia.

Ranking “Doing Business” jest tworzony przez ekspertów Banku Światowego. Ma on na celu ocenę swobody działalności gospodarczej w danym kraju. W trakcie jego tworzenia brane są pod uwagę są różne czynniki – począwszy od kwestii obciążenia podatkami, poprzez bariery administracyjne, dostęp do kredytów, a skończywszy na długości postępowań sądowych w sprawach gospodarczych.

Zgodnie z najnowszą edycją ww. rankingu (2017) nasz kraj zajął w nim 24. miejsce w klasyfikacji generalnej. Okazuje się, że to najlepszy wynik Polski w historii tego badania (w porównaniu do edycji ‘2016 awansowaliśmy o jedno “oczko”).

Niższy ZUS dla małej działalności gospodarczej od 1 stycznia 2019 r.

Pozycja Polski w tym rankingu byłaby niewątpliwie lepsza, gdyby nie fatalne dane na temat czasu, jakie potrzeba poświęcić, aby założyć w naszym kraju działalność gospodarczą (jako przykład wzięto zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Zdaniem ekspertów z Banku Światowego trwa to u nas aż 37 dni. W tej klasyfikacji w skali świata zajęliśmy odległe, bo aż 107. miejsce. Przeglądając ranking możemy dostrzec, że o dwie pozycje wyprzedza nas Zambia (105. miejsce na świecie). My za to minimalnie jesteśmy lepsi od Ghany (110. miejsce) i Madagaskaru (113. miejsce).

Niestety, także w przypadku państw z naszego regionu (Europa Środkowo-Wschodnia) niespecjalnie mamy z kim się porównywać. Na Słowacji założenie firmy działającej pod postacią spółki z o.o. trwa przeciętnie 11,5 dnia. W Czechach 9 dni, na Węgrzech 7 dni, na Ukrainie 5 dni, a w Estonii jedynie 3,5 dnia.

Za: niewygodne.info.pl, źródło: Rankings (doingbusiness.org)

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here