w

Zamach Talibów w Kabulu. Przynajmniej 30 osób zabitych i 320 rannych!

twitter.com

Talibowie kolejny raz zaatakowali w Kabulu, tym razem ich celem były siedziby głównych agencji bezpieczeństwa. Kierowca samobójca podjechał w ich pobliże a następnie zdetonował auto. Chwilę później grupa uzbrojonych ludzi wtargnęła do budynku i wywiązała się walka. Zdjęcia z miejsca zamachu pokazują zniszczone budynki oraz dziesiątki ofiar. Według oficjalnych informacji zginęło przynajmniej 30 osób zabitych a dalsze 320 odniosło rany.

Prezydent Afganistanu Ashraf Ghani, którego pałac mieści się zaledwie kilkaset metrów od miejsca zamachu w ostrych słowach potępił terrorystów. Tydzień temu Talibowie ogłosili początek wiosennej ofensywy, zapowiadając eskalację ataków terrorystycznych. Zgodnie z obietnicami przeprowadzili zamach samobójczy na ’10’ departament, jednostkę NDS, odpowiedzialną za ochronę ministrów rządu i VIP-ów.

Od czasów wycofania z Afganistanu zagranicznych wojsk w 2014 roku ataki przybierają na sile. Zdaniem ekspertów Talibowie są na północy Afganistanu równie silni jak w 2001 roku. Obecnie przywódcą talibów jest mułła Achtar Mohammed Mansur, który wcześniej pełnił funkcję zastępcy osławionego mułły Omara. Na początku marca fundamentaliści odmówili wzięcia udziału w bezpośrednich negocjacjach pokojowych z władzami w Kabulu. Negocjacje mogły być szansą na zakończenie konfliktu trwającego od ponad 14 lat.

Wojna w Afganistanie (od 2001) – zespół zapoczątkowanych 7 października 2001 roku militarnych i niemilitarnych operacji wojskowych prowadzonych przez Sojusz Północnoatlantycki i niektóre państwa nie będące członkami NATO na terytorium Afganistanu, w działaniach skierowanych początkowo przeciwko kierowanemu przez Talibów i uznawanemu jedynie przez Pakistan, Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie rządowi Afganistanu oraz jego siłom zbrojnym.

Po militarnym rozbiciu sił sprawujących dotychczas faktyczną władzę nad Afganistanem, które zdobyły ją w wojnie domowej z siłami Sojuszu Północnego, oraz po przeprowadzonych wyborach parlamentarnych i prezydenckich, działania ukierunkowane są na stabilizację sytuacji politycznej i społecznej w Afganistanie oraz budowę infrastruktury kraju. Z uwagi na zakłócenia procesu stabilizacji powtarzającymi się zamachami terrorystycznymi na ludność cywilną oraz atakami zbrojnymi na oddziały wojskowe NATO, obecny konflikt w Afganistanie, jest najdłuższą wojną od czasu wojny wietnamskiej. Sojusz Północnoatlantycki zapowiedział zakończenie swoich operacji militarnych w Afganistanie najpóźniej w 2014 roku. Według szacunków ONZ ponad 70% ofiar cywilnych zginęło w wyniku ataków terrorystycznych i egzekucji prowadzonych przez talibów…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Z ks. Kancelarczykiem o zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Obalamy kłamstwa mediów!

Zamachów w Brukseli miało nie być! Terroryści szykowali się na EURO 2016!