w ,

Zapalmy światło wolności! – apel prezesa IPN do władz samorządowych

O włączenie się 13 grudnia do akcji społeczno-edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło Wolności” zaapelował w liście do marszałków województw, prezydentów i burmistrzów miast prezes IPN Jarosław Szarek.

„Pragniemy, aby 13 grudnia o 19.30 w urzędach i budynkach użyteczności publicznej zapłonęły w oknach świece” – napisał dr Jarosław Szarek. IPN chce przypomnieć po raz kolejny „wszystkich tych, którzy wybrali drogę oporu”. Zapalenie świecy stało się w grudniową noc wyrazem sprzeciwu wobec władz oraz gestem solidarności z ofiarami.

Akcja odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy, udział w niej weźmie wielu polityków i tysiące Polaków, którzy zechcą zapalić świecę, by upamiętnić tych, którzy z powodu represji w czasie stanu wojennego nie doczekali wolnej Polski.

Kampania IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonało wielu mieszkańców Zachodu. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił wówczas Jan Paweł II, a wezwał do tego również ówczesny prezydent USA Ronald Reagan.

Za: ipn.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

15 patroli policyjnych nie dało rady imigrantom w szwedzkiej strefie ,,no-go”. Musiano wezwać jednostki specjalne. Plaga podpaleń w całej Szwecji [WIDEO]

Polski złoty będzie wymienialny na juana na chińskim rynku międzybankowym!