w ,

Zarobki i Przywileje Polskich Posłów

Ciągle słychać głosy posłów o konieczności zwiększenia pensji poselskich i pieniędzy na ich biura poselskie. Jakie są obecnie zarobki i przywileje polskich posłów, na które składają się wszyscy obywatele. Czy jesteśmy równi wobec prawa? Zwykły obywatel i poseł? Hehe, oczywiście, że nie… zapraszam do obejrzenia mojego nowego filmu!

Uważam, że jeśli ktoś chce być posłem powinien być już na tyle majętny aby nie musieć otrzymywać pensji z budżetu państwa. Do polityki powinny iść osoby, które mają już za sobą odpowiednie doświadczenie zawodowe, które nie idą do Sejmu tylko po to aby się dorobić…

Przywileje polskich posłów – czyli o tym jak to jest z równością w polskim państwie:

Pensja poselska – minimum około 120 000 zł rocznie


Miesięczna pensja posła wynosi 9892,30 złotych brutto – po opłaceniu podatku i składek otrzymują „na rękę” niecałe 7 tys. zł. Do tego każdy parlamentarzysta otrzymuje 2569,53 złotych nieopodatkowanej diety. To jednak nie wszystko. Poseł zasiadający we władzach sejmowej komisji może liczyć na zdecydowanie więcej.
Przewodniczący takiego organu otrzymuje 20-procentowy dodatek (czyli 1978 złotych), zastępca przewodniczącego dostaje natomiast 15-procentowy dodatek (około 1500 złotych), natomiast przewodniczący sejmowych podkomisji mogą liczyć na 10 procent premii. Dla pracowitych posłów może być to źródło naprawdę znacznego uposażenia – dodatki za pracę w komisjach łączą się, jednak w sumie nie mogą przekroczyć 35 procent pensji podstawowej.
W sumie poseł nieuchylający się od swojej pracy może zarobić około 10 tys. zł miesięcznie “na rękę”.

Prowadzenie biura poselskiego – 145 800 zł na rok

12 tysięcy 150 złotych miesięcznie. Tyle każdy poseł dostanie w ramach nieopodatkowanego ryczałtu na prowadzenie biura poselskiego. Maksymalnie w ciągu roku może otrzymać 145 tysięcy 800 złotych (w przypadku niepełnosprawnych może to być o 50 procent więcej). Kancelaria Sejmu przekazuje posłowi pieniądze z góry do piątego dnia każdego miesiąca a następnie poseł musi się rozliczyć przedstawiając faktury lub rachunki. To środki także na wynajęcie pomieszczeń, wynagrodzenia dla pracowników, rachunki telefoniczne, a także m.in. za gaz czy prąd, tłumaczenia, ekspertyzy i opinie, materiały biurowe.
Warto dodać, że bardzo często posłowie zatrudniają do swoich biur na tzw „umowy śmieciowe”.

Opłacanie hoteli – do 7600 złotych na rok

Co musi zrobić poseł aby otrzymać zwrot za nocleg w hotelu? Wystarczy, że przedstawi fakturę i zadeklaruje, że nocleg miał związek z pełnieniem sejmowych obowiązków, a Kancelaria Sejmu zwróci mu pieniądze. – Za celowość wydatkowania środków finansowych w tym zakresie ponoszą odpowiedzialność wyłącznie posłowie. Innymi słowy – praktycznie nikt nie sprawdza posłów czy nocleg za publiczne pieniądze miał cokolwiek wspólnego ze sprawowaniem mandatu posła…
Ograniczenie jest tylko jedno – rocznie parlamentarzysta może dostać na ten cel nie więcej niż 7,6 tys. zł.

Podróżowanie za darmoszkę – brak limitów wydatków

Posłowie korzystający z przejazdów koleją (oczywiście pierwszą klasą), autobusami PKS oraz przelotów samolotami LOT na terenie kraju w związku z wykonywaniem mandatu posła muszą jedynie przedstawić fakturę aby otrzymać zwrot pieniędzy. Kolejny przykład, który pozbawiony jest większej kontroli nad wydatkami…

Darmowe spanie – 26 400 zł rocznie


W Warszawie wybrańcy narodu mogą nocować w Domu Poselskim, ale jeśli wolą wynająć mieszkanie, dostaną na ten cel 2.200 zł miesięcznie, bądź 72 zł za jedną dobę hotelową

Inne przywileje finansowe


Mogą też liczyć na niskooprocentowane (3-4 proc.) pożyczki: 20 tys. zł na remont lub 25 tys. zł na zakup domu lub mieszkania.
Jeśli poseł chce pobierać uposażenie, musi wziąć bezpłatny urlop w dotychczasowym miejscu pracy. Pracodawca nie może odmówić, a dodatkowo nie może zwolnić posła do dwóch lat po zakończeniu kadencji.
– Darmowe przesyłki pocztowe
– Odprawa po skończeniu kadencji 30 tys. zł

Warto dodać, że jeśli poseł pracuje w Ministerstwie bądź wykłada na uczelni również otrzymuje z tego tytułu pieniądze…

Emerytury – średnio 4000 miesięcznie


Kolejny dopływ gotówki zapewniają emerytury… kilka lat temu posłowie przegłosowali ustawę, która dopuszcza otrzymywanie emerytury oraz pobieranie pensji poselskiej – Kiedy minimalna emerytura w Polsce nie przekracza 800 zł, a średnia oscyluję w okolicach 1700 zł. Posłowie do swoich zarobków dokładają średnio 4-5 tysięcy złotych emerytury. Którzy posłowie dostają równocześnie pensję i emeryturę? Między innymi Stefan Niesiołowski i Józef Zych.

Immunitet poselski


Immunitet, który – zgodnie z konstytucją – od dnia ogłoszenia wyników wyborów zapewnia im ochronę. Aż do wygaśnięcia mandatu poseł nie może być pociągnięty bez zgody Sejmu do odpowiedzialności karnej. Immunitet chroni wybrańców narodu nawet przed grzywną za wykroczenia drogowe. Gdy policjant przyłapie np. posła pirata na przekroczeniu prędkości, to nie może mu tak po prostu wypisać mandatu. Immunitet może być uchylony uchwałą Sejmu popartą bezwzględną liczbą głosów ustawowej liczby posłów.

Lobbing – prawdziwe źródło pieniędzy?


Tak jak blogerzy czy YouTuberzy dostają pieniądze od sponsorów tak samo posłowie mają bonusiki na większą skalę od lobbystów za przepychanie ustaw. To są gigantyczne pieniądze, o których się nie mówi i nie ma oficjalnych wyliczeń… ale gdybym był dziennikarzem śledczym nie bojącym się o swoje życie to bardzo wnikliwie przyjrzałbym się firmom farmaceutycznym, które „doradzają” polskim posłom.

Za:
http://www.kurierlubelski.pl/
http://www.money.pl/

A tutaj nagrany filmik:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Stonoga demoluje rząd Kopaczki Jan Pietrzak felieton

Pudzian MASAKRUJE system i popiera Kukiza