w ,

ZDF ma przeprosić za „polskie obozy zagłady”. Postanowienie wydał niemiecki sąd ale ZDF dalej nie przeprasza!

Niemiecka telewizja publiczna ZDF musi przeprosić za używanie fałszującego historię sformułowanie „polskie obozy zagłady”. Po raz pierwszy taką decyzję podjął niemiecki sąd.

Wyrok zapadł przed Wyższym Sądem Krajowym w Koblencji. W uzasadnieniu podkreślono, że sformułowanie „polskie obozy zagłady” może „wywołać u przeciętnego odbiorcy wrażenie, że nie chodzi tutaj tylko o geograficzną lokalizację, lecz także narodową, sugerując, że obozy te były utworzone i prowadzone przez Polaków”.

Przyjmując taką wykładnię sąd odrzucił skargę ZDF, która wszelkimi sposobami próbowała uniknąć wykonania niekorzystanego wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Krzywdzące Polskę sformułowanie znalazło się na stronie internetowej ZDF w lipcu 2013 roku w materiale na temat obozów w Majdanku i Auschwitz. Pozew w tej sprawie złożył Karol Tendera, były więzień KL Auschwitz, który uzyskał prze polskim sądem korzystny wyrok. ZDF jednak nie wykonała wyroku należycie i zamieściła przeprosiny w niewidocznym miejscu.

ZDF próbowała uniknąć wykonania wyroku oskarżając polski sąd o polityczne działanie. Sąd w Koblencji miał inne zdanie i uznał, że materiał ZDF naruszył dobra osobiste Tendery. Nadawca może odwołać się od wyroku do Trybunału Federalnego w Karlsruhe.

Źródło: tvp.info, pch24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Tak potężnej akcji wymierzonej w dobre imię Polski w historii jeszcze nie było! Coś złego wisi w powietrzu…

Prof. Jan Żaryn: „Nazizm w Polsce to margines marginaliów, większym zagrożeniem jest komunizm!”