1majaswietopracy
w

1 maja – Święto Ludzi Pracy

Dzisiaj obchodzimy Święto Pracy, które Polakom jednoznacznie kojarzy się z okresem komunizmu oraz pierwszomajowymi pochodami – ale niesłusznie, dzisiaj jest to święto, które powinno być apolityczne a wszyscy pracujący ludzie powinni wypoczywać przy piwku i grillu… jest to najmniej „prawicowe” święto ze wszystkich państwowych świąt dlatego będąc już na tym grillu polecam pośpiewać prawicowe pieśni antykomunistyczne np. Jana Krzysztofa Kelusa, Leszka Czajkowskiego czy Tadeusza Sikory na pohybel lewakom! :)

Warto poznać historię tego święta w Polsce: na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce w 1890 roku. Masowe demonstracje, pochody oraz starcia z carskim wojskiem, policją oraz kozakami, a także wspierającymi je nacjonalistycznymi bojówkami miały miejsce w czasie rewolucji 1905 roku na ziemiach polskich zaboru rosyjskiego, organizowały je głównie Polska Partia Socjalistyczna, Socjaldemokracja Królestwa Polskiego i Litwy oraz BUND. Podobnie liczne pochody i demonstracje klasowych organizacji robotniczych i partii lewicowych, w tym Polskiej Partii Socjalistycznej, żydowskiego BUND-u, nielegalnej Komunistycznej Partii Polski, Polskiego Stronnictwa Ludowego „Wyzwolenie”, Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy, Komunistycznej Partii Zachodniej Białorusi odbywały się też w ten dzień w okresie II RP, często były one atakowane przez policję oraz nacjonalistycznych bojówkarzy, dochodziło do morderstw działaczy klasowych związków zawodowych i partii lewicowych. Po zakończeniu wojny rząd komunistyczny nadał dniu 1 maja status święta państwowego, wolnego od pracy i stan ten trwa do chwili obecnej. W czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe. W latach 80. nielegalne demonstracje pierwszomajowe organizowała w opozycji do oficjalnych obchodów podziemna Solidarność. (opis za wikipedia.pl)

Oto jak wyglądy pochody pierwszomajowe w latach ’70, najgorsze w nich było to, że młodzież, która w nich uczestniczyła w dużej mierze nie zdawała sobie sprawy w czym uczestniczy, wychowali się już po wojnie, w codzienności komunistycznej i w ciągłej indoktrynacji. Uważali, że zmuszanie ludzi do paradowania z flagami przed kacycami PZPRowskimi to coś normalnego…

W kontekście tego dnia ważne i godne przypomnienia są słowa Jana Pawła II skierowane do ludzi pracy:

Praca nie może być traktowana – nigdy i nigdzie – jako towar, bo człowiek nie może dla człowieka być towarem (…) Człowiek nie jest sam, żyje z drugimi, przez drugich, dla drugich (…) Z punktu widzenia wspólnoty społecznej musi być dość przestrzeni dla każdego, tak aby każdy mógł przez pracę rozwinąć siebie, swoją osobowość i swoje powołanie – mówił bł. Jan Paweł II.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0
JanuszKorwinMikkePoglady

Poglądy: Janusz Korwin-Mikke

Personifikacje-Polski-w-sztuce

Personifikacje Polski w sztuce