w

Film: Plusy dodatnie – plusy ujemne

Film dokumentalny w reżyserii Grzegorza Brauna pokazujący jak zdradzono Polaków…
Film przedstawia relacje świadków oraz dokumenty z początku lat 70-tych i późniejsze dotyczące TW “Bolek” oraz Lecha Wałęsy, powstawał w latach 2005-2006. Reżyser zastrzega, że nie chce przesądzać o tym, czy dotyczą tej samej osoby. “Pozostawiam to ocenie widzów” — mówi Braun. “Ale w moim przekonaniu, film nie pozostawia cienia wątpliwości, jakie były fakty” dodaje reżyser.

Występują: Krzysztof Wyszkowski, Joanna Duda-Gwiazda, Andrzej Gwiazda, Lech Wałęsa a także dwaj stoczniowcy Henryk Lenarciak i Henryk Jagielski, na których TW “Bolek” donosił po wydarzeniach z grudnia 1970 roku, oraz różne osoby publiczne w materiałach archiwalnych, m.in. z 1992 r.

W Polsce flim nie zostal dopuszczony do emisji w TV. Komisja Kolaudacyjna uznala, ze film jest “jednostronny”. W rozmowie po filmie, jeden z historyków IPN przyznał, że został powołany w instytucie specjalny, początkowo tajny, zespół historyków do wyjaśnienia sprawy Wałęsy. Mimo oczywistych dowodów, którymi w ogóle się nie zajmowano, omawiano tylko konieczność wyciszenia sprawy, z uwagi na zasługi Wałęsy, jego szacunek w świecie i “niewłaściwy” czas na ujawnienie prawdy. Po co się tym teraz zajmujesz – usłyszał.

https://www.youtube.com/watch?v=xYk4oeZcim8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Film: Dopóki żyję

Paweł Kukiz o swoim zaangażowaniu na Ukrainie