w

Film: Towarzysz Generał

Film opowiada o wprowadzeniu stanu wojennego jak i jego “konieczności.” “Towarzysz generał” to film dokumentalny Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka wyprodukowany w 2009 roku, opowiadający o życiu i karierze Wojciecha Jaruzelskiego, generała armii Ludowego Wojska Polskiego, ostatniego przywódcy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i prezydenta RP w latach 1989-1990.

W filmie wypowiadają się politolog John Lenczowski, historycy Lech Kowalski, Piotr Gontarczyk, Sławomir Cenckiewicz, Paweł Wieczorkiewicz, Bogdan Musiał, Andrzej Paczkowski, Marek Jan Chodakiewicz i rosyjski dysydent Władimir Bukowski.

Po projekcji protest i krytykę wyraził sam Wojciech Jaruzelski, przedstawiciele partii SLD oraz „Gazeta Wyborcza”. Ponadto zainterweniowały Teresa Torańska i Maria Zmarz-Koczanowicz, autorki filmu pt. Noc z generałem (2001), twierdząc, że produkcja Towarzysz Generał zawiera fragmenty ich dzieła, jednak ich protest został odrzucony z uwagi na fakt, że właścicielem obu produkcji jest Telewizja Polska.

https://www.youtube.com/watch?v=rE2yGuXGQ_8

https://www.youtube.com/watch?v=tDK5KS5wFSc&index=1&list=PLpBgTSnFz5mkrjzFnaoqGLSAVUCzw_wpa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Dokument: Historia III RP

Film: Dopóki żyję