Film: Towarzysz Generał

0
1855

Film opowiada o wprowadzeniu stanu wojennego jak i jego “konieczności.” “Towarzysz generał” to film dokumentalny Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka wyprodukowany w 2009 roku, opowiadający o życiu i karierze Wojciecha Jaruzelskiego, generała armii Ludowego Wojska Polskiego, ostatniego przywódcy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i prezydenta RP w latach 1989-1990.

W filmie wypowiadają się politolog John Lenczowski, historycy Lech Kowalski, Piotr Gontarczyk, Sławomir Cenckiewicz, Paweł Wieczorkiewicz, Bogdan Musiał, Andrzej Paczkowski, Marek Jan Chodakiewicz i rosyjski dysydent Władimir Bukowski.

Po projekcji protest i krytykę wyraził sam Wojciech Jaruzelski, przedstawiciele partii SLD oraz „Gazeta Wyborcza”. Ponadto zainterweniowały Teresa Torańska i Maria Zmarz-Koczanowicz, autorki filmu pt. Noc z generałem (2001), twierdząc, że produkcja Towarzysz Generał zawiera fragmenty ich dzieła, jednak ich protest został odrzucony z uwagi na fakt, że właścicielem obu produkcji jest Telewizja Polska.

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here