Gazowa niezależność Polski w ciągu pięciu lat – prognozuje minister Waszczykowski - PrawicowyInternet.pl
niedziela, 31 maja, 2020

Gazowa niezależność Polski w ciągu pięciu lat – prognozuje minister Waszczykowski

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

W ciągu najbliższych kilku lat możemy zbudować podstawy samodzielności, niezależności, bezpieczeństwa gazowego w oparciu o alternatywne kierunki dostaw gazowych –  zapowiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

– Jesteśmy w stanie w ciągu najbliższych 5 lat doprowadzić do sytuacji, w której Polska byłaby niezależna od dostaw gazu rosyjskiego. Nie oznacza to, że przerwalibyśmy te dostawy, jeśli byłyby nam proponowane na normalnych warunkach konkurencyjnych, tańszych, niż dostawy z innych części świata – stwierdził szef MSZ.

ZOBACZ:

Minister przyznał, że polskie władze nieprzesadnie polegają na wspólnej polityce UE w dziedzinie energetyki: – Mamy ograniczone zaufanie (…) do instytucji europejskich. W związku z tym my również podejmujemy samodzielne działanie, aby nie być skazani tylko i wyłącznie na dyktat dostaw gazu rosyjskiego. Od lat polski rząd, polskie władze przyjęły zasady zabiegania o dywersyfikację, o to, aby mieć możliwość importu gazu, energii również z innych, bezpiecznych źródeł światowych –  powiedział w środę minister. Wymienił starania, jakie nasze państwo podejmuje w celu uniezależnienia się od jedynego, wschodniego kierunku dostaw: budowę świnoujskiego terminalu LNG oraz plany pociągnięcia wspólnie z Danią i Norwegią gazociągu, który połączy Polskę z Morze Północnym.

Od wielu lat uważamy zarówno Nord Stream 1, jak i Nord Stream 2, że to są instrumenty oddziaływania politycznego, przede wszystkim przez Rosję na Europę (…). Tego nigdy nie ukrywaliśmy, byliśmy przeciwni – skomentował Witold Waszczykowski kwestię nowej nitki, którą Rosjanie i Niemcy poprowadzą z pominięciem naszego terytorium. Podkreślił też, że Kreml będzie w stanie „w każdej chwili wykorzystać te dwa połączenia do szantażu”.

Szkoda, że nasze pojęcie nie znalazło zrozumienia w Komisji Europejskiej – podkreślił szef MSZ. Zadeklarował też zamiar wykorzystania wszelkich środków prawnych, włącznie z międzynarodowymi trybunałami, do pozyskania dla polskich racji tych spośród państw Unii, które nie dostrzegają problemu możliwości gazowego szantażu.

Za: pch24.pl, źródło: rp.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,181FaniLubię
17,886ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy