w ,

Gazowa niezależność Polski w ciągu pięciu lat – prognozuje minister Waszczykowski

W ciągu najbliższych kilku lat możemy zbudować podstawy samodzielności, niezależności, bezpieczeństwa gazowego w oparciu o alternatywne kierunki dostaw gazowych –  zapowiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

– Jesteśmy w stanie w ciągu najbliższych 5 lat doprowadzić do sytuacji, w której Polska byłaby niezależna od dostaw gazu rosyjskiego. Nie oznacza to, że przerwalibyśmy te dostawy, jeśli byłyby nam proponowane na normalnych warunkach konkurencyjnych, tańszych, niż dostawy z innych części świata – stwierdził szef MSZ.

ZOBACZ:

Minister przyznał, że polskie władze nieprzesadnie polegają na wspólnej polityce UE w dziedzinie energetyki: – Mamy ograniczone zaufanie (…) do instytucji europejskich. W związku z tym my również podejmujemy samodzielne działanie, aby nie być skazani tylko i wyłącznie na dyktat dostaw gazu rosyjskiego. Od lat polski rząd, polskie władze przyjęły zasady zabiegania o dywersyfikację, o to, aby mieć możliwość importu gazu, energii również z innych, bezpiecznych źródeł światowych –  powiedział w środę minister. Wymienił starania, jakie nasze państwo podejmuje w celu uniezależnienia się od jedynego, wschodniego kierunku dostaw: budowę świnoujskiego terminalu LNG oraz plany pociągnięcia wspólnie z Danią i Norwegią gazociągu, który połączy Polskę z Morze Północnym.

Od wielu lat uważamy zarówno Nord Stream 1, jak i Nord Stream 2, że to są instrumenty oddziaływania politycznego, przede wszystkim przez Rosję na Europę (…). Tego nigdy nie ukrywaliśmy, byliśmy przeciwni – skomentował Witold Waszczykowski kwestię nowej nitki, którą Rosjanie i Niemcy poprowadzą z pominięciem naszego terytorium. Podkreślił też, że Kreml będzie w stanie „w każdej chwili wykorzystać te dwa połączenia do szantażu”.

Szkoda, że nasze pojęcie nie znalazło zrozumienia w Komisji Europejskiej – podkreślił szef MSZ. Zadeklarował też zamiar wykorzystania wszelkich środków prawnych, włącznie z międzynarodowymi trybunałami, do pozyskania dla polskich racji tych spośród państw Unii, które nie dostrzegają problemu możliwości gazowego szantażu.

Za: pch24.pl, źródło: rp.pl

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

„Śmierć Lachom!” czyli dewastacja polskiej nekropolii w Podkamieniu

Jarosław Kaczyński: „Unia musi być związkiem państw narodowych!”