w ,

Morawiecki w „Die Welt”: polskie sądownictwo bardziej niezawisłe niż niemieckie!

Premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla „Die Welt” ocenił, że polski wymiar sprawiedliwości jest bardziej niezawisły niż niemiecki. Podkreślił, że Polska nie zamierza ustępować w sporze z UE o uchodźców i reformę sądownictwa.

Jako przykład większej niezawisłości polskiego sądownictwa Morawiecki wskazał niemiecką Radę ds. Wyboru Sędziów (Richterwahlausschuss). – Zasiadają w niej wyłącznie politycy. Niemcy nie stosują się (tym samym) do zaleceń Komisji Weneckiej Rady Europy – powiedział szef polskiego rządu w rozmowie przeprowadzonej w kuluarach Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos.

Jak ocenił, polski wymiar sprawiedliwości spełnia te zalecenia znacznie lepiej, bo w Krajowej Radzie Sądownictwa 15 z 25 członków to sędziowie.

Rada ds. Wyboru Sędziów (Richterwahlausschuss) składa się z 16 ministrów sprawiedliwości krajów związkowych (landów) i 16 przedstawicieli parlamentu (Bundestagu). Szesnastu sędziów niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego wybierają po połowie obie izby parlamentu, Bundestag i Bundesrat – przypomina „Die Welt”.

Jak podkreślił Morawiecki, polski rząd chce „stworzyć nowoczesny wymiar sprawiedliwości”. – To suwerenne prawo przysługuje państwom członkowskim Unii Europejskiej – dodał.

Za: TVP.info

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

ŚWIETNY WYWIAD Z PAWŁEM KUKIZEM! „Krew się we mnie gotowała!” #GermanDeathCamps

Tak potężnej akcji wymierzonej w dobre imię Polski w historii jeszcze nie było! Coś złego wisi w powietrzu…