Niemcy musieli być mocno zaskoczeni skutecznością i skalą akcji #GermanDeathCamps. Należący do niemiecko-szwajcarskiego koncernu medialnego „Newsweek Polska” musiał pójść z odsieczą. Wczoraj na portalu internetowym zarządzanego przez Tomasza Lisa tygodnika ukazał się artykuł, w którym stwierdzono istnienie… „polskich obozów koncentracyjnych”. To pokazuje, że w kwestii polityki historycznej walka będzie trwała na całego.
Zakładane po 1945 roku na terytorium Polski przez Rosjan i kolaborantów z LWP obozy pracy były zdaniem autorki artykułu z „Newsweeka” – polskimi. Wczytując się w słowa tekstu pt. „Po wyzwoleniu nazistowskich obozów Polacy ponownie je otworzyli?” można odnieść wrażenie, iż Salomon Morel był Polakiem, a NKWD polskimi służbami.
W ten sposób należący do niemiecko-szwajcarskiego koncernu medialnego tygodnik „Newsweek Polska” przyszedł z odsieczą niemieckiej polityce historycznej. Próba sugestii, że Polacy również mieli swoje „obozy koncentracyjne” jest jawnym nawiązaniem do ostatniej akcji #GermanDeathCamps, która z wielkim sukcesem była prowadzona w serwisach społecznościowych.
ZOBACZ: UWAGA! Niemieckie władze sfinansują antypolską konferencję o kryzysie demokracji
.@SZ @NZZ @DeutscheWelle @BILD @BILD_News @CNN @BBCWorld @HISTORY @HistoryExtra @FoxNews @Reuters @AFP @RT_com @lemondefr @ABC @Newsweek pic.twitter.com/B9l8B1E2xM
— Dariusz Matecki (@DariuszMatecki) 20 stycznia 2017
To, że niemieckie obozy zagłady mają być „polskie” wymyślił w latach 50-tych XX wieku zachodnioniemiecki kontrwywiad. Z uwagi na trwający od końca II wojny światowej bojkot niemieckich towarów na światowych rynkach chodziło o wymyślenie sposobu na zdjęcie z narodu niemieckiego choć części odium odpowiedzialności za Holocaust. Jeden z członków kontrwywiadu RFN wpadł na pomysł rozpowszechniania informacji o „polskich obozach koncentracyjnych”, które jak twierdził: „mogą się przyczynić do wybielenia historycznej odpowiedzialności Niemiec za Zagładę”.
Racje ma Eryk Mistewicz, który komentując sprawę skandalicznego tekstu opublikowanego na łamach „Newsweek Polska” przytomnie zauważył, że właśnie dlatego we Francji nigdy nie pozwolono na to, by obce media kształtowały świadomość Francuzów…
https://www.youtube.com/watch?v=XR1rPz3oLNU