Niemieckich supermarketów w Polsce jest już 2500. Polskich w Niemczech jest zaledwie 20. Z czego wynika tak duża różnica? - PrawicowyInternet.pl
poniedziałek, 1 czerwca, 2020

Niemieckich supermarketów w Polsce jest już 2500. Polskich w Niemczech jest zaledwie 20. Z czego wynika tak duża różnica?

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Lidlów, Rossmannów, Kauflandów, Praktikerów, Schleckerów i innych niemieckich sklepów o charakterze supermarketów jest już w Polsce ok. 2500. Co istotne – ich liczba stale rośnie. W każdym segmencie sprzedaży detalicznej (artykuły spożywcze, drogeryjne czy elektronika) osiągają one istotne, jeśli nie największe udziały w rynku, dzięki czemu generują przychody rzędu kilkudziesięciu miliardów złotych w skali roku! Osiągnięcie dominacji było możliwe dzięki całkowitemu otwarciu polskiego rynku, specjalnym zwolnieniom podatkowym oraz wsparci międzynarodowych instytucji finansowych.

ZOBACZ: BRAWO! Repolonizacja handlu: Polska sieć Dino ma już więcej supermarketów niż niemiecki Lidl! A to dopiero początek walki o polski rynek

Pisałem o tym jakiś czas temu, ale nie zaszkodzi powtórzyć. Dominacja niemieckich supermarketów i sklepów powierzchniowych w Polsce jest wypadkową co najmniej czterech elementów: 1) Po pierwsze: otwarcia polskiego rynku związanego z wejściem naszego kraju do UE; 2) Po drugie: dużego kapitału własnego, który mógł być przeznaczony na inwestycje; 3) Po trzecie: wsparcia jakie właściciele niemieckich sieci handlowych otrzymali od polskich władz (np. ulgi i zwolnienia podatkowe, specjalne strefy ekonomiczne itp.); 4) Po czwarte: wsparcia jakie właściciele niemieckich sieci handlowych otrzymali od międzynarodowych instytucji finansowych.

W zakresie tego ostatniego punktu warto przypomnieć, iż w 2015 roku ujawniono informację na temat pożyczki, jaką Bank Światowy oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju [EBOiR] udzieliły Grupie Schwarz, tj. właścicielowi niemieckich sieci handlowych Lidl i Kaufland. Chodziło o blisko 1 mld dolarów na prowadzenie agresywnej ekspansji w krajach Europy środkowo-wschodniej. Z kolei w tym roku ujawniono, iż EBOiR przyznał Niemcom kolejny kredyt na wsparcie ekspansji i rozwoju działalności sieci Kaufland w Polsce. Tym razem chodzi o równowartość ok. 425 mln zł.

ZOBACZ: Lidl usuwa krzyże z etykiet własnych produktów. Co na to klienci?

Efekt tego jest taki, że Lidlów, Rossmannów, Kauflandów, Praktikerów, Schleckerów i innych niemieckich sklepów o charakterze supermarketów lub sklepów wielkopowierzchniowych jest już w Polsce ok. 2,5 tys. Są one w stanie generować przychody rzędu kilkudziesięciu miliardów złotych w skali roku.

Niestety, ale po otwarciu niemieckiego rynku (po wejściu Polski do UE) nasze firmy nie mogły liczyć na specjalne ulgi i zwolnienia podatkowe, nie miały odpowiedniego kapitału własnego oraz preferencyjnych kredytów od międzynarodowych instytucji.

W kontekście powyższego cieszą każde, nawet drobne osiągnięcia w zakresie “repolonizacji” handlu w Polsce, czy ekspansji polskiego kapitału na rynkach zachodnich. Okazuje się, że w tym roku najszybciej rozwijającą się siecią handlową w Polsce była sieć Dino (właścicielem jest polski kapitał). Z kolei polski LPP (właściciel marki Reserved) do końca roku otworzy swój 20 wielkopowierzchniowy sklep na terytorium Niemiec.

Za: niewygodne.info.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,170FaniLubię
17,896ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy