za: facebook.com
w ,

Paweł Kukiz: Trybunał Konstytucyjny orzeka w interesie partii politycznych

Paweł Kukiz krytycznie ocenia pozycję ustrojową Trybunału Konstytucyjnego. „Trybunał Konstytucyjny orzeka w interesie partii, z której ramienia nominowani zostali sędziowie. Proszę zauważyć, jak w czasie rządów PO zupełnie bez problemu TK uznał, za zgodne z prawem zabranie obywatelom pieniędzy z OFE, jak uznał za zgodne z konstytucją podwyższenie wieku emerytalnego. Bo taka była zasadnicza linia partii sprawującej wówczas władzę” – mówił w programie „Dziś wieczorem” Paweł Kukiz. Na uwagę, że przewodniczący Trybunału, sędzia Andrzej Rzepliński zapewnia o apolityczności gremium, Kukiz odparł: „A ja jestem długowłosym 19-letnim blondynem”.

„Wojna o sędziów Trybunału Konstytucyjnego świadczy o tym, że TK orzeka w interesie partii, z której ramienia nominowani zostali sędziowie” – przekonywał na antenie TVP Info Paweł Kukiz.

kukiz2

Lider ugrupowania Kukiz’15 mówił o przedstawionym przez nie projekcie zmiany konstytucji w zakresie wyboru sędziów TK. „Wybór głosami 2/3 ustawowej liczby posłów stanowi gwarancję orzekania w interesie obywateli. Bo ci sędziowie będą wybrani na skutek konsensusu pomiędzy różnymi światopoglądami – od lewa do prawa” – argumentował gość TVP Info.

Na pytanie o to, czy widzi taką wolę ze strony tych partii, odpowiedział, że pod projektem mówiącym o konieczności zmian konstytucji w zakresie TK podpisała się „blisko połowa posłów PiS”. „Więc taka wola, przynajmniej w części klubu jednej z opcji politycznych jest. PO i Nowoczesna nie podpisały się pod tym wnioskiem” – przyznał Kukiz. Jak oddał, „nie trzeba być politykiem, żeby zauważyć, że podgrzewanie konfliktu jest najbardziej na rękę opozycji, szczególnie Nowoczesnej”. „Można robić wokół siebie zamieszanie, to efekt PR-owy” – tłumaczył.

https://www.youtube.com/watch?v=XA0PFaR1uek

Kukiz udzielił też głosu portalowi Interia.pl. „Proszę nie nazywać partykularnych interesów partyjnych, sporem politycznych. To jest po prostu walka o żłób. O możliwość interpretowania konstytucji w interesie danej partii politycznej. To nie jest przecież walka w interesie narodu polskiego” – powiedział Kukiz. Poseł zaznacza, że „żadna opcja polityczna, oprócz Kukiz’15, nie szuka kompromisu”.

Paweł Kukiz podkreśla, że w Polsce powinno dojść do zmiany konstytucji. „Na pewno nie uda się tego problemu rozwiązać bez zmiany konstytucji w zakresie dotyczącym funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. To nie jest tylko zdanie naszego klubu, ale taka jest też opinia Komisji Weneckiej” – przypomniał. I wypunktował tezy opozycji. „Te wszystkie wcześniejsze twierdzenia Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, że nie wolno grzebać przy konstytucji, zostały obalone w orzeczeniu Komisji” – dodał.
Źródło: Stefczyk.info

Co myślisz?

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

„Kaczyński to sympatyczny, dowcipny i otwarty człowiek”

Reportaż. Pawłokoma – obrona ludności polskiej przed bandami UPA cz 1