Polski złoty będzie wymienialny na juana na chińskim rynku międzybankowym!

0
1207
  • Chiński bank centralny zamierza wprowadzić wymienialność 7 walut na juana na rynku międzybankowym.
  • Wśród nich będzie polski złoty (PLN).
  • To dobra wiadomość dla polskich firm, które handlują z Chinami.

Chiński bank centralny zamierza jeszcze w grudniu rozpocząć bezpośrednią wymienialność 7 walut – głównie europejskich, w tym złotego – na juana na rynku międzybankowym. Do walut mają należeć obok złotego: forint, meksykańskie peso, turecka lira oraz korona norweska, szwedzka i duńska.

Dopuszczenie złotego do rozliczeń na kolejnym, ważnym rynku za granicą, to dobra wiadomość z punktu widzenia wzajemnych rozliczeń. Dla polskich inwestorów i przedsiębiorców, którzy prowadzą wymianę handlową z Chinami, bezpośrednia wymienialność juana będzie dużym ułatwieniem, ponieważ obniży ponoszone przez nich koszty transakcyjne.

Inicjatywa chińskiego banku centralnego wpisuje się w proces umiędzynarodowienia juana. Bezpośrednia wymienialność walut europejskich może też stanowić ważny element wzmacniania więzi handlowych Chin z naszym regionem w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku.

Ministerstwo Finansów aktywne na chińskim rynku kapitałowym

W sierpniu 2016 r. Ministerstwo Finansów przeprowadziło na chińskim wewnętrznym rynku międzybankowym emisję obligacji w juanach, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem chińskich inwestorów.

Bezpośrednia wymienialność juana na złotego na rynku międzybankowym Państwa Środka może zwiększyć zainteresowanie chińskich inwestorów obligacjami skarbowymi nominowanymi w PLN.

Za: mf.gov.pl/

ZOBACZ KONIECZNIE: 

Wywiad z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w dzienniku „China Daily”

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here