w ,

Prawdziwa dobra zmiana! Zbigniew Ziobro zagoni więźniów do roboty!

W Niemczech i na Węgrzech pracuje aż 85 proc skazanych, w Polsce – jedynie 34 procent. W Niemczech więźniowie sami muszą pokrywać część kosztów pobytu w więzieniu, a w Polsce mają wszystko za darmo. Dlatego resort sprawiedliwości pod kierownictwem Zbigniewa Ziobry przygotował kompleksową reformę systemu pracy więźniów.

Co najbardziej bulwersuje Polaków w polskim prawie karnym? Po pierwsze zbyt łagodne kary dla kryminalistów umaczanych w afery polityczno-biznesowe, gdzie marnowane są setki milionów złotych, po drugie brak równości wobec prawa – tysiące mężczyzn zamykanych jest w zakładach karnych za niepłacenie alimentów, a wystarczy, że jesteś kolegą Adama Michnika i zamiast w siedzieć więzieniu, możesz wyciągać starych ubeków na ulice. Po trzecie, brak kary śmierci dla sprawców najcięższych przestępstw czy recydywistów pedofilów. A po czwarte, fakt, że człowiek, który zgwałci i zabije 4-letniego chłopca kilkadziesiąt lat będzie żyć na koszt polskiego podatnika.

Na dzień dzisiejszy utrzymanie więźnia kosztuje nas ok 3150 zł. miesięcznie! Dla porównania płaca minimalna w Polsce to 1850 zł., średnia emerytura to około 2000 zł zaś stawka żywieniowa w więzieniach jest znacznie wyższa niż w szpitalach… Te suche fakty mogą doprowadzić do prostego stwierdzenia, zamiast pracować w fabryce od 7 do 16 za głodową pensję, lepiej siedzieć w więzieniu! A jeszcze lepiej w więzieniu w państwach zachodniej Europy, gdzie warunki bytowe są znacznie lepsze niż w wielu polskich mieszkaniach.

Jak to zmienić? Wprowadzić przymusową pracę! Proste zasady, które sprawdzały się przez setki lat były najlepsze. Resocjalizacja w dzisiejszych więzieniach to mit, najczęściej skazani wychodzą z nich bardziej zdegenerowani niż byli przed osadzeniem. W sytuacji, w której muszą zapracować na własne utrzymanie, nie tylko będą poznawać wartość pracy ale również będą mogli odłożyć pieniądze na życie po odbyciu kary. Co w sytuacji kiedy więzień odmówi wykonywania pracy? Odpowiedź jest bardzo prosta i najbardziej oburza lewicowych polityków (dla których więzień powinien być lepiej traktowany od chorego w szpitalu), skazany nie powinien otrzymywać pożywienia, mieć dostępu do bieżącej wody czy możliwości korzystania z udogodnień takich jak siłownia.

Pierwsze kroki w celu “dobrych zmian” poczynili w ciągu ostatnich dni Zbigniew Ziobro i Patryk Jaki. Zaprezentowali projekt resortu sprawiedliwości, z którego wynika, że więźniowie będą “zarabiać” na swoje utrzymanie. Nowe przepisy mają zmniejszyć koszty utrzymania osób przebywających w areszcie. – Więźniowie będą pracować dla samorządów oraz przedsiębiorców. Powstanie też 40 hal produkcyjnych. Jaki zapowiedział, że wynagrodzenie więźnia w 7 proc. zostanie przeznaczone na fundusz pomocy pokrzywdzonym oraz pomocy postpenitencjarnej. 25 proc. ma zasilić fundusz aktywizacji zawodowej skazanych oraz rozwoju przywięziennych zakładów pracy, 20 proc. trafi do Skarbu Państwa na koszty związane z utrzymaniem więźnia, a pozostałe 48 proc. pokryje wypłatę dla więźnia.

PatrykJakiWiezienia

https://www.youtube.com/watch?v=Mb7_bSpnQfI

Kolejna dobra zmiana to zlikwidowanie nagród za dobre sprawowanie, dotychczas więźniowie mogli mieć telewizor lub konsolę do gier w swojej celi oraz odwiedziny w pokoju bez nadzoru. Teraz ma się to zmienić, trwają prace nad projektem ustawy, m.in. likwidującej wszelkie udogodnienia i atrakcje dla więźniów – chodzi o tzw. cele miłości i widzenia intymne, nie będzie też telewizorów i odtwarzaczy dvd. Wreszcie kara więzienia będzie karą a nie odpoczynkiem od rzeczywistości.

Nie dziwi zatem fakt, że w wyborach parlamentarnych Platforma Obywatelska otrzymała w więzieniach poparcie sięgające 80%, być może politycy PO mając świadomość, że sami niedługo trafią za kratki starali się zapewnić więźniom jak najlepsze warunki… Ja ciągle czekam na rozliczenie 8-letnich rządów Platformy Obywatelskiej i PSL-u. Ciągle się zastanawiam dlaczego Zbigniew Ziobro nie uderzył z grubej rury i nie zatrzymał np. Donalda Tuska w związku z aferą Amber Gold. Jedno wiem na pewno, za każdego zamkniętego w więzieniu aferzystę z PO/PSL wzniosę toast i liczę, że w związku z tym w ciągu najbliższych czterech lat rządów PiSu, często będę mieć okazję do świętowania.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Marian Kowalski: Przestrzegałem przed wyborami, że romans z Kukiz’15 skończy się anihilacją Ruchu Narodowego!

Barbara Bubula (PiS) nastąpi wielka odnowa mediów o charakterze narodowym!