w , ,

Radna Jolanta Balicka przeciwko odebraniu honorowego obywatelstwa Szczecina komunistycznym zbrodniarzom!

Komunistyczni dygnitarze na czele z Chruszczowem, Bierutem i Gomułką nie są już honorowymi obywatelami Szczecina.

Dekomunizacja była inicjatywą radnych Prawa i Sprawiedliwości. Uchwała, którą przyjęli rajcy miejscy, pozbawiła tytułów honorowych obywateli: prezydenta Bolesława Bieruta, I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułkę, premiera Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej Edwarda Osóbkę-Morawskiego, wicepremiera i ministra obrony PRL, a zarazem wiceministra obrony Związku Sowieckiego Konstantego Rokossowskiego, I sekretarza KC KPZR Nikitę Chruszczowa, radzieckiego dowódcę wojskowego, który zajmował w 1945 r. Szczecin Pawła Batow, a także gruzińskiego generała Władysława Dżandżgawę, walczącego w 1945 r. pod Szczecinem.

Projekt spotkał się z dużym poparciem w Radzie Miasta. „Za” głosowało 20 radnych, od głosu wstrzymało się trzech radnych z koła Bezpartyjni prezydenta miasta Piotra Krzystka, jeden – radna Bezpartyjnych – była przeciwna dekomunizacji.

Wypada zatem zapytać panią Jolantę Balicką dlaczego uważa, że sowieccy zbrodniarze, okupanci Polski, mają do dnia dzisiejszego być honorowymi obywatelami Szczecina? 

Warto również wymienić z osoby, które wstrzymały się od głosu: Dzikowski Władysław, Jan Stopyra (stary PZPR-owiec), Maria Liktoras. Co ich łączy? Prezydent Piotr Krzystek, człowiek, który przez trzy kadencje nie zlikwidował hańbiącego Szczecina Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej, na którym wyryte zostało podziękowanie dla zaborców-morderców od „wdzięcznego ludu Szczecina”. Pamiętajcie o tym głosowaniu podczas kolejnych wyborów samorządowych.

Inicjatorzy uchwały podkreślili w jej uzasadnieniu niesuwerenność polskiego państwa w latach 1945-1989, a więc wówczas, gdy tytuły były nadawane – „ewidentnie pod naciskiem okoliczności i politycznej atmosfery tamtego czasu”. Honorowymi obywatelami Szczecina zostawały wówczas między innymi osoby, które „działały na szkodę Narodu Polskiego i Niepodległego bytu Państwa Polskiego” bądź też „uczestniczyły w odbywających się w toku działań wojennych działań polegających na zajmowaniu miasta wiosną 1945 r. dającego początek kilkudziesięcioletniej sowieckiej dominacji na Pomorzu Zachodnim”.

Źródło: pch24.pl, niezalezna.pl

Prezydent Szczecina na kolanach przed Moskwą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Wywiad z Robertem Anackim, wiceprezesem Partii Wolność

Akademicki Berlin ku chwale Allaha. Uniwersytet Humboldta otwiera Instytut Teologii Islamskiej!