w ,

Scheuring-Wielgus wreszcie odpowie karnie? Interweniuje minister Zbigniew Ziobro.

“Ujawnienie nazwisk i adresów policjantów to przestępstwo” – poinformował w niedzielę Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. W sprawie każdej osoby, która tego dokonała zostanie wszczęte postępowanie karne. Przypomnijmy, że poseł Joanna Scheuring-Wielgus kilka dni temu wykorzystując legitymację poselską uzyskała dane policjanta i podała je publicznie, rodzina funkcjonariusza zaczęła otrzymywać pogróżki.

Pełne oświadczenie Ministra Zbigniewa Ziobro:

“Zagwarantowanie policjantom bezpieczeństwa, zwłaszcza tym, którzy walczą z najgroźniejszymi, najbardziej niebezpiecznymi przestępcami, jest sprawą kluczową. Narażając własne życie na służbie, funkcjonariusze mają prawo żyć bez obaw, gdy wracają do swoich domów i bliskich. Im i ich rodzinom należy się poczucie bezpieczeństwa, zapewniane zwłaszcza ze strony Państwa, któremu służą. Dlatego tak bulwersujące jest to, że ich bezpieczeństwo narażają polscy parlamentarzyści.

Nazwiska i adresy policjantów są objęte tajemnicą, która ma chronić przed zemstą świata przestępczego. Ujawnienie ich tożsamości jest nie tylko czynem nieetycznym i niemoralnym, lecz przede wszystkim sprowadza na funkcjonariuszy bezpośrednie ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Stwarza też poważne zagrożenie dla ich najbliższych. Dlatego ujawnienie nazwisk i adresów policjantów to przestępstwo. Polskie Państwo ma obowiązek chronić policjantów. Dlatego poleciłem Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wszcząć postępowanie karne wobec wszystkich osób, które upubliczniły nazwiska i adresy funkcjonariuszy. Wolność to odpowiedzialność. Nikt nie jest z niej zwolniony i każdy ponosi konsekwencje swojej nieodpowiedzialności”

Francja: Rok więzienia i 45 tys. euro kary za rozpowszechnianie zdjęć policjantów. Ustawa przyjęta

W przegłosowanej w piątek wieczorem przez francuski parlament ustawie przewidziano karę nawet roku więzienia oraz 45 tys. euro grzywny za opublikowanie zdjęcia lub danych osobowych funkcjonariuszy. Przeciwko pomysłowi protestuje francuska lewica, a także część mediów. W ostatnich dniach także w mediach społecznościowych w Polsce publikowane są zdjęcia funkcjonariuszy policji, którzy interweniowali w czasie manifestacji organizowanych przez organizację „Strajk Kobiet”. Za ich rozpowszechnianie wzięli się także politycy, jak posłanka lewicy Joanna Scheuring-Wielgus, a nawet dziennikarze, pod których wpisami trwa nagonka i zachęcanie do linczu na funkcjonariuszach.

Skutecznie walczyć z podobnym procederem postanowiła Francja. Mowa o artykule 24 ustawy o „kompleksowym bezpieczeństwie”, który przewiduje surowe kary za rozpowszechnianie „wizerunku twarzy lub jakiegokolwiek innego elementu identyfikującego” funkcjonariusza policji lub żandarma w trakcie interwencji – opisuje francuski „Le Monde”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

PILNE! Szczecin idzie w ślady Gdańska? Wesprą niemiecką spółkę, która doprowadzi do upadku polską elektrociepłownię?

EDIT ZE SPROSTOWANIEM do artykułu: W Warszawie strajk kobiet blokował karetkę na sygnale!