fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP
w ,

„The Times”: Polska i Węgry otrzymają ultimatum: Unia Europejska albo przyjęcie imigrantów.

Polska i Węgry otrzymają na jesieni ultimatum w sprawie przyjęcia uchodźców – napisał dziś brytyjski dziennik centroprawicowy „The Times”, powołując się na źródła w Unii Europejskiej. Według gazety oba kraje mogą w przypadku odmowy spotkać konsekwencje finansowe.

„Times” przypomniał, że Polska i Węgry dotychczas odrzucały wezwania ze strony Komisji Europejskiej do okazania „solidarności” z krajami południowej Europy, które w największym stopniu były obciążone napływem uchodźców z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

„Reszta Unii Europejskiej planuje jeszcze tej jesieni, u szczytu negocjacji w sprawie Brexitu, wymusić jedność na tych dwóch eurosceptycznych krajach rządzonych przez populistyczne i nacjonalistyczne rządy”

– napisał korespondent gazety w Brukseli, Bruno Waterfield.

POLECANY ARTYKUŁ: Orban wypowiedział wojnę uczelni Sorosa w Budapeszcie! Lewica na całym świecie podnosi lament!

Dziennikarz cytuje anonimowego dyplomatę jednego z krajów założycielskich UE, który miał powiedzieć, że rządy w Warszawie i Budapeszcie „będą musiały wybrać: czy są w europejskim systemie, czy nie?”. „Nie można szantażować Unii Europejskiej, nasza jedność ma swoją cenę” – dodał.

Rozmówca gazety jest przekonany, że spodziewany wkrótce wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczący zgodności z prawem kwot uchodźczych poprze stanowisko większości państw członkowskich.

„Wtedy będą musieli się dostosować do tej decyzji. Jeśli tak się nie stanie, będą musieli się zmierzyć z konsekwencjami, zarówno finansowymi jak i politycznymi. Żadnych wyłączeń – nie ma dłużej możliwości, że ktoś jest trochę w, a trochę poza (systemem Unii Europejskiej). Będziemy bardzo zdecydowani w tej sprawie” – podkreślił dyplomata.

Dziennik zaznaczył, że według tłumaczeń rządu w Budapeszcie narzucenie obowiązku przyjęcia uchodźców jest „kulturowo i konstytucyjnie nierozsądne” – stanowisko, które podziela rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Według danych, na które powołuje się „The Times”, zaledwie 16 tys. ze 160 tys. uchodźców zostało relokowanych w systemie kwot. Obecny system wygasa w ciągu sześciu miesięcy.

Za: niezalezna.pl

3 komentarze

Dodaj odpowiedź

2 pingi oraz trackbacki

  1. Pingback:

  2. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Organizacje Sorosa wzywają do „ataku jądrowego” na Polskę. Chcą pozbawić Polskę prawa głosu w Unii Europejskiej

Rosja nastraja Białoruś przeciwko Polsce? Białoruskie władze usuwają polskie symbole ze szkół!