w , ,

Tusk 2013 r.: LOT to studnia bez dna. Prywatyzacja jedyną alternatywą. LOT 2017 r.: Po lipcu 150 mln zł zysku

Jeszcze nie tak dawno, bo w 2013 roku, ówczesny premier Polski Donald Tusk twierdził, że PLL LOT jest „studnią bez dna”, a jedyną realną alternatywą dla scenariusza ciągle powtarzających się kłopotów miała być prywatyzacja. Ledwie 3 lata później LOT przewiózł w ciągu roku rekordową w historii liczbę pasażerów (6,89 mln osób) i za cały rok osiągnął ok. 200 mln zł zysku. W tym roku, od stycznia do lipca osiągnął już ok. 150 mln zł zysku na czysto. Co takiego się stało, że ze „spółki specjalnej troski” LOT stał się wiodącym przewoźnikiem regionu?

Przypomnijmy, że jeszcze w 2013 roku Donald Tusk nie miał nadziei dla Polskich Linii Lotniczych LOT. Na konferencji prasowej w/s przyszłości LOT-u ówczesny premier powiedział rzecz następującą: „Jestem po długiej rozmowie z ministrem skarbu i z prezesem PLL LOT. Nie ulega wątpliwości, że jeśli nie chcemy dalej wrzucać do tej studni bez dna publicznych środków, to jedyną realną alternatywą dla scenariusza ciągle powtarzających się kłopotów jest prywatyzacja”.

Za Tuska Polska miała ujemny bilans handlowy (-67,1 mld euro). Kiedy wyjechał z Polski bilans skoczył do +5,6 mld euro

Na początku kwietnia 2013 r. Rada Ministrów przyjęła nawet specjalny projekt ustawy umożliwiającej sprzedaż większościowego pakietu akcji PLL LOT. Ta zmiana prawa otwierała drogę do prywatyzacji naszego narodowego przewoźnika.

Na szczęście dla LOT-u nic takiego się nie stało. W 2016 roku doszło do istotnych zmian kadrowych w spółce. Nowe władze w LOT przyoszczędziły nieco pieniędzy, które przedtem przepadały w przepastnych kieszeniach różnych międzydepartamantowych grup interesu i skierowano je na niewielkie inwestycje. W listopadzie 2016 r. LOT przejął 49 proc. udziałów estońskiego przewoźnika Nordica. To, wraz z rekordową liczbą przewiezionych w ciągu roku pasażerów (6,89 mln osób) sprawiło, że spółka na swojej działalności podstawowej (tj. przewozie pasażerów) zarobiła w 2016 roku na czysto ok. 200 mln zł!

Rok 2017 nie będzie gorszy. Władze LOT-u właśnie ogłosiły, że po siedmiu miesiącach spółka osiągnęła z tytułu działalności podstawowej wynik 150 mln zł zysku na czysto. To o 63 mln zł więcej niż w analogicznym okresie ub.r. Zdaniem prezesa LOT Rafała Milczarskiego, spółka w tym roku „zamierza utrzymać tytuł jednej z najszybciej rozwijających się linii lotniczych w Europie”.

Jak powyższe informacje mają się do słów premiera Tuska, który jeszcze nie tak dawno uważał, iż LOT wymaga specjalnej troski, że jest studnią bez dna, a prywatyzacja miała być „jedyną alternatywą”?

Za: niewygodne.info.pl

Ekipa Donalda Tuska dobrowolnie umorzyła Gazpromowi ponad miliard złotych długu! Lech Kaczyński był temu przeciwny, dziś go nie ma…

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Patriotyzm konsumencki – tak, ale świadomie!

Niszczenie polskiej flagi nie narusza „standardów społeczności” Facebooka