w , ,

W 2007 r. Polska miała niemal najniższą lukę VAT w całej UE. W 2015 r. niemal najwyższą. Co się zmieniło przez 8 lat?

Luka VAT to różnica między wpływami z tytułu podatku VAT jakie państwo powinno osiągać, a wpływami rzeczywiście osiąganymi, które są pomniejszone o kwoty wyłudzeń VAT oraz kwoty wynikające z unikania płacenia tego podatku. Według danych Komisji Europejskiej jeszcze w 2007 roku Polska była wiceliderem wśród krajów UE z najniższą luką VAT. Jednak już od 2008 roku luka zaczęła się powiększać w zawrotnym tempie, by w 2015 roku osiągnąć rekordowy poziom 50,4 mld zł! Dopiero rok 2016 przyniósł zmianę trendu. Co się stało, że przez 8 lat luka VAT urosła tak drastycznie?

Nie wszyscy wiedzą, że jeszcze w 2007 roku Polska była wiceliderem wśród państw należących do UE pod względem najniższej luki VAT. Oficjalne dane Komisji Europejskiej wskazywały, że ustępowaliśmy jedynie Holandii. Jednak już od 2008 roku luka VAT (czyli różnica między wpływami z tytułu podatku VAT jakie państwo powinno osiągać, a wpływami rzeczywiście osiąganymi) w naszym kraju zaczęła rosnąć w zawrotnym tempie.

W 2007 roku luka VAT była szacowana na 7,1 mld zł (0,2 proc. PKB). O tyle pieniędzy mniej wpłynęło do budżetu kraju w wyniku działań mafii VAT (wyłudzenia) oraz firm i korporacji, które stosowały tzw. agresywne metody optymalizacji podatkowych. W ciągu kolejnych 8 lat luka VAT wzrosła do poziomu 50,4 mld zł (ok. 2,5 proc. PKB). Polska, z kraju który był wzorem w zakresie realizacji dochodów z VAT, stała się antyprzykładem na skalę europejską.

Przełomowy, pod względem zatrzymania niekorzystnego trendu, okazał się być rok 2016. Zgodnie z raportem firmy doradczej PwC – dzięki wdrożonym działaniom legislacyjnym mającym na celu ograniczanie wyłudzania VAT w Polsce (pakiet paliwowy, jednolity plik kontrolny) oraz zwiększeniu liczby „ukierunkowanych” kontroli podatkowych – luka z VAT zmniejszyła się do poziomu ok. 45 mld zł.

Rok 2017 będzie pod tym względem jeszcze lepszy. Pośrednio świadczą o tym osiągane dochody z tytułu podatku VAT. W okresie styczeń – czerwiec wyniosły one 80,02 mld zł. W analogicznym okresie rok temu osiągnęło one pułap 62,44 mld zł, a w 2015 roku 57,89 mld zł.

Mafie paliwowe i VAT-owskie zaczęły tracić miliardy złotych. Ile milionów przeznaczą, aby obalić rząd i znowu kraść więcej?

Powstaje pytanie – dlaczego realną walkę z luką VAT, czyli de facto z wyłudzeniami tego podatku na masową skalę, podjęto dopiero w 2016 roku? Dlaczego dopuszczono, aby skumulowane straty państwa z tego tytułu w latach 2008 – 2015 wyniosły 262 mld zł? Gdzie dziś byśmy byli, jako kraj na tle innych UE, gdyby nie dopuszczono do złodziejstwa na taką skalę, jaka obowiązywała w latach rządów PO-PSL?

W tym kontekście nie powinny nas dziwić wypowiedzi takie, jak ta Tomasza Kassela, partnera w PwC, który w wypowiedzi udzielonej „Rzeczpospolitej” stwierdził rzecz następującą: „Ten rząd przez półtora roku zrobił więcej w zakresie uszczelniania systemu VAT niż poprzednicy przez dziesięć lat”.

Za: niewygodne.info.pl

Komorowski twierdził, że za PO był „złoty okres”. Z pewnością, ale dla mafii wyłudzającej VAT na paliwach!

Akt oskarżenia przeciwko byłemu prezesowi Sądu Apelacyjnego w Krakowie!

Zachodni dziennikarze opłacani przez Arabię Saudyjską. Cel: nie utożsamiać wahabizmu z terroryzmem