Aleksander Żabczyński - PrawicowyInternet.pl
poniedziałek, 13 lipca, 2020

Aleksander Żabczyński

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Bożydar Aleksander Żabczyński (ur. 24 lipca 1900 w Warszawie, zm. 31 maja 1958 w Warszawie) – polski aktor teatralny, estradowy, kabaretowy i filmowy. Jeden z najpopularniejszych polskich aktorów dwudziestolecia międzywojennego. Kapitan rezerwy artylerii przeciwlotniczej Wojska Polskiego i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Zmarł nagle na serce 31 maja 1958 roku. Wraz z żoną Marią Żabczyńską spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kw. A29-3-14).

Piosenki Aleksandra Żabczyńskiego

(Aby odtworzyć wybrany klip wystarczy kliknąć w miniaturkę teledysku pod odtwarzaczem).

YouTube responded with an error: The request cannot be completed because you have exceeded your <a href="/youtube/v3/getting-started#quota">quota</a>.

Aleksander Żabczyński studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów należał do koła dramatycznego, kształcił się w prywatnej Szkole Gry Sceniczno-Filmowej Niny Niovilli. Tam odkryty przez Edmunda Wiercińskiego, debiutował w Reducie (24 grudnia 1922 roku). Swoją największą popularnośc zdobył dzięki rolom amantów i piosenkom w filmach i komediach muzycznych. Śpiewał piosenki: Całuję twoją dłoń madame (muz. R. Ervin, sł. Andrzej Włast), Jak drogie są wspomnienia, Już nie zapomnisz mnie (muz. Henryk Wars, sł. Ludwik Starski), Nikt mnie nie rozumie tak jak ty (muz. Zygmunt Wiehler, sł. Jerzy Jurandot), Powróćmy jak za dawnych lat (muz. Henryk Wars, sł. Jerzy Jurandot).


Już nie zapomnisz mnie” – Film poświęcony wspomnieniom o Aleksandrze Żabczyńskim. Reżyser Marek Maldis.

Aleksander Żabczyński Walczył w armii generała Andersa jako kapitan pod Monte Cassino (był ranny). Został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Bo nie zapomnisz mnie,
Gdy moją piosenkę spamiętasz,
W piosence jest siła zaklęta
I czar i moc.
A choć zapomnisz mnie,

Piosenkę usłyszysz tę rzewną
I tęsknić już będziesz na pewno,
Co dzień, co noc.

Piosenki-Aleksandra-Żabczyńskiego
Piosenki-Aleksandra-Żabczyńskiego

 


Zapraszam serdecznie do posłuchania: Piosenki Międzywojenne:
Piosenki Dwudziestolecia Międzywojennego
Piosenki Dwudziestolecia Międzywojennego

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
134,509FaniLubię
18,036ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Cała Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro opowiedziała się przeciwko aborcji!

1
Projekt "Zatrzymaj Aborcję"  usuwa z polskiego porządku prawnego przesłankę eugeniczną przy dopuszczalności aborcji. Możliwość przerywania ciąży, a precyzyjniej nazywając pozbawiania życia istoty ludzkiej przed...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy