w

Aleksander Żabczyński

Bożydar Aleksander Żabczyński (ur. 24 lipca 1900 w Warszawie, zm. 31 maja 1958 w Warszawie) – polski aktor teatralny, estradowy, kabaretowy i filmowy. Jeden z najpopularniejszych polskich aktorów dwudziestolecia międzywojennego. Kapitan rezerwy artylerii przeciwlotniczej Wojska Polskiego i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Zmarł nagle na serce 31 maja 1958 roku. Wraz z żoną Marią Żabczyńską spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kw. A29-3-14).

Piosenki Aleksandra Żabczyńskiego

(Aby odtworzyć wybrany klip wystarczy kliknąć w miniaturkę teledysku pod odtwarzaczem).

YouTube responded with an error: The playlist identified with the request's <code>playlistId</code> parameter cannot be found.

Aleksander Żabczyński studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów należał do koła dramatycznego, kształcił się w prywatnej Szkole Gry Sceniczno-Filmowej Niny Niovilli. Tam odkryty przez Edmunda Wiercińskiego, debiutował w Reducie (24 grudnia 1922 roku). Swoją największą popularnośc zdobył dzięki rolom amantów i piosenkom w filmach i komediach muzycznych. Śpiewał piosenki: Całuję twoją dłoń madame (muz. R. Ervin, sł. Andrzej Włast), Jak drogie są wspomnienia, Już nie zapomnisz mnie (muz. Henryk Wars, sł. Ludwik Starski), Nikt mnie nie rozumie tak jak ty (muz. Zygmunt Wiehler, sł. Jerzy Jurandot), Powróćmy jak za dawnych lat (muz. Henryk Wars, sł. Jerzy Jurandot).


Już nie zapomnisz mnie” – Film poświęcony wspomnieniom o Aleksandrze Żabczyńskim. Reżyser Marek Maldis.

Aleksander Żabczyński Walczył w armii generała Andersa jako kapitan pod Monte Cassino (był ranny). Został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Bo nie zapomnisz mnie,
Gdy moją piosenkę spamiętasz,
W piosence jest siła zaklęta
I czar i moc.
A choć zapomnisz mnie,

Piosenkę usłyszysz tę rzewną
I tęsknić już będziesz na pewno,
Co dzień, co noc.

Piosenki-Aleksandra-Żabczyńskiego
Piosenki-Aleksandra-Żabczyńskiego

 


Zapraszam serdecznie do posłuchania: Piosenki Międzywojenne:
Piosenki Dwudziestolecia Międzywojennego
Piosenki Dwudziestolecia Międzywojennego

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0
Eugeniusz Bodo

Eugeniusz Bodo

Albert Harris