Albert Harris

0
7401

Albert Harris, właśc. Aaron Hekelman, inne pseud. Albert Liff, Albert Holm (ur. 28 listopada 1911 w Warszawie, zm. 1974 w Stanach Zjednoczonych) – polski pianista, kompozytor, autor tekstów piosenek i piosenkarz.
Zasłynął kompozycją Piosenka o mojej Warszawie z 1944 wykonywaną przez Mieczysława Fogga, jest również autorem słów do piosenki Nie masz cwaniaka nad Warszawiaka (1946). W latach 1946–1949 pracował w Szwecji, gdzie stworzył melodie do filmów: Tappa inte sugen (1947), opartego na musicalu Lady behave, i Greven från gränden (1949), będącego adaptacją operetki i brytyjskiego filmu z 1937 Me and My Girl. (opis z wikipedii)

Piosenki Alberta Harrisa

:

(Aby odtworzyć wybrany klip wystarczy kliknąć w miniaturkę teledysku pod odtwarzaczem).

Najważniejsze piosenki z jego repertuaru: Gdy radio w pokoiku gra (muz. Tadeusz Górzyński, sł. Józef Lipski, dedykowana Joannie Poraskiej, spikerce Polskiego Radia, laureatce tytułu Miss mikrofonu, 1939), Nie odejdę stąd (muz. Władysław Szpilman, sł. Henryk Harold), Bukiecik fiołków, tanga Portowe światła (1938), Czemuś przyszła nieproszona (muz. Alfred Schutz, sł. Jerry, 1939), walce angielskie: Nie raz nie dwa nie trzy (muz. Adam Lewandowski, sł. Emanuel Schlechter) i Przychodzi nie wiesz jak, fokstroty Co to może być (muz. Borg, Lipski, sł.
Władysław Szlengel), Dziś panna Andzia ma wychodne (1935), Ja lubię gwizdać (sł. i muz. J. Holm), Nos do góry i
Zakochany złodziej (muz. Henryk Wars, sł. Emanuel Schlechter i Ludwik Starski) z filmu Robert i Bertrand, San Francisco (muz. Bronisław Kaper, sł. Zenon Friedwald Fox).

Piosenki-Alberta-Harrisa

 


Zapraszam serdecznie do posłuchania: Piosenki Międzywojenne:
Piosenki Dwudziestolecia Międzywojennego
Piosenki Dwudziestolecia Międzywojennego

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here