w

Dokument: Kibole jak Solidarność

Kibole jak “Solidarność”, a “Staruch” to więzień polityczny. Szokujący dokument o Polsce w holenderskiej telewizji

Kibice w Polsce walczą z pozostałościami po komunizmie, są bojownikami o prawdę i demokrację. W przeddzień Euro 2012 są przez to prześladowani przez władze i niektóre media, niczym Julia Tymoszenko na Ukrainie – taki obraz Polski wyłania się z dokumentu, który wyemitowała holenderska telewizja publiczna.
“Tego lata uwaga mediów skupia się na piłkarskich mistrzostwach Europy organizowanych w Polsce i na Ukrainie. Dwa kraje na skraju Wspólnoty Europejskiej znajdują się w głębokim kryzysie gospodarczym i politycznym” – tak 45-minutowy film dokumentalny zapowiedział holenderski kanał Ned2.

Według stacji, Polska prześladuje kibiców, którzy otwarcie buntują się wobec polityki rządu, a stadiony są ostatnim bastionem walki o prawdę i demokrację. Autorzy dokumentu zestawiają kibicowskie protesty z represjami wobec opozycyjnych polityków na Ukrainie, m.in. z uwięzieniem Julii Tymoszenko.

Film rozpoczyna się od ujęć z 11 lutego, kiedy kibice Legii Warszawa demonstrowali przeciwko odwołanemu meczowi Superpucharu. “To miał być nasz wielki dzień na nowym stadionie” – komentuje zdjęcia lektor, który mówi po angielsku, ale przyznaje, że jest Polakiem z Krakowa. W tle kibice krzyczą: “wojna!”. W kolejnych sekundach operator pokazuje przemarsz kibiców pod Stadionem Narodowym, a lektor zadaje pytanie: “mam wrażenie, że mamy poważny problem. Ale pytanie brzmi: czy dotyczy tylko piłki nożnej?”.
Autorem filmu jest Mariusz Pilis, korespondent Ned2 w Polsce i autor filmu “List z Polski” dotyczącego przyczyn katastrofy smoleńskiej i wpływów Rosji w naszym regionie. Film miał premierę także w holenderskiej telewizji. Na jego emisję nie zdecydowała się do tej pory żadna telewizja w Polsce.
źródło: naTemat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Dokument: Semper fidelis; o Lwowie

Dokument: Komunizm