w

Jest akt oskarżenia przeciwko Mateuszowi K., liderowi KODu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności! Za co? Machlojki finansowe!

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy skierowała dziś (6 marca 2018 roku) do Sądu Rejonowego w Pruszkowie akt oskarżenia przeciwko Mateuszowi K. – byłemu przewodniczącemu stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji oraz Piotrowi Ch. – jednemu z założycieli komitetu społecznego KOD oraz byłemu skarbnikowi stowarzyszenia KOD.

Obu oskarżonym prokurator zarzucił poświadczenie nieprawdy w dokumentach w postaci 9 faktur wystawionych przez MKM Studio sp. z o.o. – firmy należącej do Mateusza K. i jego żony, na rzecz komitetu społecznego KOD (6 faktur) i stowarzyszenia KOD (3 faktury) w zakresie wykonanych usług informatycznych i kosztów ich wykonania. Z tego tytułu oskarżeni przywłaszczyli sobie powierzone im mienie w kwocie 121 tysiące złotych. Pieniądze te pochodziły między innymi ze zbiórek komitetu społecznego KOD.

Obu oskarżonym zarzucono także usiłowanie przywłaszczenia należących do stowarzyszenia KOD pieniędzy w kwocie 15 tysięcy złotych. Oskarżeni nie osiągnęli zamierzonego celu z uwagi na zablokowanie wypłaty należności za wystawione faktury przez członków zarządu KOD.

Wystawione faktury, za które dokonano zapłaty, były związane z rzekomo wykonanymi usługami informatycznymi przez MKM Studio na rzecz komitetu społecznego i stowarzyszenia KOD.

Zarzuconych przestępstw oskarżeni dopuścili się działając wspólnie i w porozumieniu w okresie od 10 marca 2016 roku do 15 listopada 2016 roku w Owczarni i Warszawie.

Oskarżonym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Wyjaśnienia oskarżonych są sprzeczne z dowodami

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Mateusz K. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. W swoich wyjaśnieniach podał, że na posiedzeniu zarządu KOD ustalono, iż będzie mu wypłacane wynagrodzenie w wysokości 10 tysięcy złotych miesięcznie plus podatki. Wypłata wynagrodzenia miała być realizowana poprzez wystawianie faktur, w których miały być wskazane ogólnie wykonane prace, bez szczegółowego ich wykazu i zakresu.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Piotr Ch. również nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. W swoich wyjaśnieniach podał, że na spotkaniu zarządu KOD podjęto decyzję, że Mateusz K. będzie świadczył usługi informatyczne na rzecz KOD, za które miał otrzymywać comiesięczne wynagrodzenie.

Wyjaśniania obu oskarżonych stoją w sprzeczności z zebranym w sprawie materiałem dowodowych, w tym z zeznaniami przesłuchanych w charakterze świadków członków zarządu stowarzyszenia KOD jak i przedłożoną przez nich dokumentacją.

Za: PAP, Prokuratura

Co myślisz?

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Jedną z pierwszych decyzji Pawlaka w rządzie PO-PSL było anulowanie 461 mln zł kary dla dostawcy rosyjskiej ropy do Polski

Prof. Pawłowicz u Gadowskiego: KRS to była anarchia. Sędziowie to zamknięta kasta. Czują się bezkarni